Hemiparezi, vücudun bir yarısında meydana gelen kas güçsüzlüğüdür. İnme geçiren kişilerde, yaygın olarak tek taraflı kas güçsüzlüğü yani hemiparezi tablosu ile karşılaşılır. Bu kişilerde, sağ veya sol tarafta kol ve bacak hareketleri etkilenir.

İnme sırasında beynin etkilenen bölümleri yeterli oksijeni alamazlar. Oksijensiz kalan beyin hücreleri ise hasar görür ve ölürler. Hasar gören beyin hücreleri vücudumuzun kuvveti ve hareketi ile ilişkili ise; kişide tek taraflı kas güçsüzlüğü görülebilir. Hemiparezi nedeniyle giyinme, yemek yeme ve yürüme gibi temel aktiviteler sınırlanır.

Hemiparezi Belirtileri Nelerdir?

hemiparezi neden olur

Hemiparezi (tek taraflı kas güçsüzlüğü) kişinin sağ veya sol tarafında kol, bacak ve yüz kaslarını etkileyebilir. Kas gücünün azalması nedeni ile ortaya çıkan durum kısmi felç olarak da nitelendirilebilir. Genel olarak:

  • İnme, beynin sağ tarafında gerçekleşti ise; kişinin sol tarafında kas güçsüzlüğü,
  • İnme, beynin sol tarafında gerçekleşti ise; kişinin sağ tarafında kas güçsüzlüğü görülür.

Kas güçsüzlüğü nedeniyle ayakta durma, denge ve yürüme etkilenebilir. Hasta, ilk günlerde yatağa bağlı kalabilir. Ayrıca etkilenen tarafta karıncalanma ve uyuşma hissi yaşanabilir.

Hemipleji ve Hemiparezi Farkı Nedir?

felçli hastalarda iyileşme süreci

İnme geçiren kişide, inmenin yerine ve şiddetine göre hemiparezi veya hemipleji tabloları görülebilir. Hemiparezi ve hemipleji terimleri sıkça karıştırılır.

  • Hemiplejide kas gücü tamamen kaybolur;
  • Hemiparezide ise kas gücünde azalma söz konusudur.

Hemipleji (Tek Taraflı Felç) Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayabilirsiniz

Hemiparezi Tedavisi

felç tedavisi nasıl yapılır

İnme tedavisi, inme rehabilitasyonu, felç tedavisi ve nöro-rehabilitasyon kelimeleri ile ifade edilen tedavilerin tümü; kişide gelişen hemipleji veya hemiparezi tablolarını da tedavi etmeyi amaçlar. Felç tedavisi ve kapsamlı fizik tedavi uygulamaları, farklı branşlardan birçok sağlık uzmanı tarafından uygulanan çeşitli teknikleri içerir:

Felç Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi Almak ve Randevu Oluşturmak İçin Tıklayın

Referans: webmd.com