İnme ve felç, bazı hastalarda dil ve konuşma bozukluğu, konuşulan konuları anlama problemi gibi sorunlara yol açmaktadır. Bu tür probleme afazi denmektedir. Afazi, tedavi edilemezse hastada iletişim problemlerine yol açacaktır. İletişim güçlüğü yaşayan hastada depresyon hali, utangaçlık gibi farklı kişilik problemlerine rastlanmaktadır.

İnme- felç sonrası dil ve konuşma bozuklukları için hastalar, dil- konuşma terapistlerine yönlendirilmelidir. Dil ve konuşma terapistleri, konuşma problemlerinin giderilmesi, önlenmesi gibi sağlık problemleri için alanlarında eğitim almış sağlık çalışanlarıdır. İnme – felç geçirmiş hastalarda da bu problemler üzerine konuşma egzersizleri, konuşma fonksiyonunun geri kazanılması üzerine çalışılır. İnme – felç geçiren hastaların akut dönemde nedene bağlı acil tedavisi yapılır. İnmede beyin kanaması durumu, tümöral durumlarda cerrahi girişimler ile erken dönemde yapılan tedaviler ile ani başlangıçlı afazi gerileyebilir ya da düzelebilir.

konuşma yutma terapisi

İlginizi Çekebilir: Beyindeki Konuşma Merkezleri Nerededir? Hasarlanırsa Ne Olur?

İnme sonucu felç geçiren kişilerin %20-30’unda konuşma ve iletişimde güçlük görülmektedir. Sağ eli baskın olan hastaların %95-99’unda sol elini baskın kullananlarda ise %60’ında konuşma fonksiyonu sol beyin yarım küresinde konumlanmıştır.

İnme – Felç Hastalarında Konuşma Terapisine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Hastanın etkilenimine göre hasta en erken dönemde, hayati tehlikeyi atlattıktan sonra dil ve konuşma terapisine başlanmalıdır. Erken dönemde hastalar dikkat problemleri, yorgunluk gibi problemler olduğundan yoğun bir seans programına alınmamaktadır. Bu problemler ortadan kalkmaya başladıktan sonra seans yoğunluğu hastanın ihtiyaç ve toleransına göre arttırılmaktadır. Eğer hastanın afazi problemi 2 haftayı geçmiş ise bu hastalar haftada 2 ile 8 saat arasında süren yoğun bir tedavi programına alınmaktadır.

dil konuşma terapisi

İnme – Felç Tedavisinde Konuşma Terapisi Nasıl Uygulanır?

Hastalara yapılan test sonuçlarına uygun, hastanın ihtiyaç ve gereksinimlerine göre sıkıntı çektiği konuşma alanları belirlenir. Tedavi sıkıntılı konuşma alanlarına odaklanılarak başlar. Hastanın ağız çevresi kaslarında güçsüzlük, kuvvet kaybı varsa ilk olarak ağız çevresi kaslarının güçlendirilmesi üzerine egzersiz programı başlanabilir. Eğer hastanın sözcükleri hecelemede, sesleri çıkarmada problemi varsa terapist dil, dudak ve çene üzerine yoğunlaşır. Burada hastaya çene -dil-dudak pozisyonunu nasıl doğru kullanabileceğini gösterir. Vücutta doğru pozisyon kaliteli hareket için gerekli olduğu gibi, dudak çevresinin doğru pozisyonlanması da konuşma için gereklidir.

Dil ve konuşmanın yanında doğru nefes alma da oldukça önemlidir. Nefes kontrolü, dil ve konuşma terapisinin yan alanıdır. Hastalara doğru nefes alma, cümle kurarken nefesi doğru kullanma gibi eğitimler hastaların gelişimi için önem arz etmektedir. Bazen hastalarda okuma ve yazmada da güçlük görülebilir. Dil ve konuşma terapisi bu konularda da hastaların becerilerini destekler, ilerletir ve var olanı korur.

İnme – felç hastaları için bu yazımızda verdiğimiz örnek teknikler, dil ve konuşma terapisi tekniklerinin sadece birkaçıdır. Dil ve konuşma terapisi bu yöntemlerden çok daha fazlasını içermektedir. Hastaların dil ve konuşma alanında gelişimi için hastaların yakınlarının da terapistlerden eğitim alması gerekir. Hastaların boş kaldıkları zamanlarda hasta yakınları hastalar ile bol bol pratik yapması gerekir. Bol tekrar ile hasta gelişimi ve motivasyonu üzerinde oldukça ilerleme kaydedilebilmektedir.

Okumaya Devam Edin:  Beyin Hasarı Sonrası Konuşma Bozukluğu Tedavisi