Teknolojiler

Bilgisayarlı Denge Cihazı (Biodex)

Bilgisayarlı denge sistemi nedir?

Bilgisayarlı denge sistemi, çeşitli özellikleri ile fizik tedavi ve rehabilitasyon hastalarının denge problemlerini düzenleme, kas tonusunu arttırma, düşmeyi önleme gibi fayadaları olan ileri teknoloji bir sistemdir. Bilgisayarlı denge sistemi ile hastalara, düşme riski değerlendirmesi yapılır ve mevcut olan denge probleminin vücudun hangi sisteminden kaynaklandığını tespit etmede destekleyicidir.

Bu özellik göz önünde bulundurularak, hastaların ihtiyaçlarına göre fizik tedavi planı oluşturulur. Bilgisayarlı denge sistemi içerisinde sanal oyunlar mevcuttur. Hastalar bu interaktif oyunlar ile hareket yeteneği arttırılarak hareket esnasında, denge ve koordinasyonu gelişir. Bu sistem ile denge problemine yönelik egzersizler uygulanabilir. Ayrıca hastaların oyunlar ile birlikte kendi skorlarını yükseltmeyi hedefleyerek, motivasyonlarında artma meydana gelir. Unutmayalım ki başarılı bir rehabilitasyon sürecinde motivasyon oldukça önemlidir.

Denge bozukluğu rehabilitasyonu nasıl olmalı?

Muayene
İlk olarak hastanın klinik öyküsü alındıktan sonra, baş dönmesi nedenleri açısından göz hareketleri muayenesi ile kulaktaki denge organının belli manevralarla test edilmesi uygundur. Genel nörolojik muayenenin ardından dengenin değerlendirilmesi sabit (statik) ve hareketli (dinamik) şekilde yapılır. Sabit denge hareketsiz ve ayakta sabit dururken yapılır ve daha kolay ölçülebilir.
1
Değerlendirme
Denge değerlendirmesi için çeşitli muayene yöntemleri ve standardize edilmiş klinik testler mevcuttur. Giyilebilir teknolojilerin de kullanılabildiği bilgisayar destekli ölçüm araçları (postürografi gibi) dinamik denge değerlendirmesinin hassasiyetini ve objektifliğini artırır. Postür, hareketin hızı, ivmesi, reaksiyoner ve telafi edici cevaplar belirlenebilir. Böylece hafif hastalıklarda klinik muayeneye göre daha kesin değerlendirme yapılması mümkün olur.
2
Teşhis
Dinamik dengede oturur pozisyondan ayağa kalkma, parmak ucunda yükselme, tek ayak üstünde durma, öne-geriye-yana adım atma, farklı eğim ve sertlikteki zeminlerde durma, yürüme hızını değiştirme, yürürken başı çevirme, dönme, engelleri aşma gibi parametrelere bakılabilir. Böylece denge rehabilitasyonunda özellikle ağırlık verilmesi gereken sorunlar belirlenir. Düşme riski belirlenerek risk azaltıcı önlemler alınır.
3
Tedavi
Doğru teşhis konulduktan sonra ise tedavi ve rehabilitasyon süreci başlar. Denge sorunu baş dönmesi ile veya tek başına olabilir. Baş dönmesini azaltmak için belli göz ve baş manevralarını içeren egzersizler uygulanabilmektedir. Dengeyi iyileştirmek için kişiye özel yapılandırılmış güçlendirme egzersizleri, elektrostimülasyon, bilgisayar destekli denge eğitimi, Sanal Gerçeklik, Robotik Yürüme gibi tedavi uygulamaları yapılır.
4