Teknolojiler

El Kol Robotu Armeo Power

El kol robotu nedir?

El Kol Robotu, kol ve elde fonksiyon bozukluklarında kullanılan, kol ve eldeki kullanma kabiliyetini arttırmayı hedefleyen robotik fizik tedavi yöntemidir. Armeo Power fizik tedavi ve rehabilitasyonun erken döneminden itibaren el ve kolun hareket bozukluklarında kullanılabilen bir tür robotik fizik tedavi cihazıdır.

Hastanın eliyle cisim kavraması, yemek yemesi, kıyafet giyip çıkarma gibi günlük aktivitelerini geliştirmesine yardımcı olur. Ağır hareket bozukluğu olan hastalar da dahil olmak üzere erken dönemde fizik tedavi ve rehabilitasyona katılımı sağlamaktadır.

İsviçre menşeili Hocoma, Robotik Tedaviler konusunda dünya çapında öncülük eden bir firmadır. Hocoma’nın ürettiği, el-kol fonksiyonlarının fizyolojik açıdan ideal düzeye getirilmesini sağlayan en gelişmiş robotik cihazı Armeo Power with Manova kliniğimizde de kullanılmaktadır.

El kol robotu Armeo Power’ın kullanıldığı hastalıklar:

İnme – Felç Hastaları

• Beyin Hasarı

• Multiple Skleroz ( MS ) 

• Nörolojik Hastalıklar

• Omurilik Yaralanmaları

Armeo Power hastaya nasıl etki eder? Kullanım amacı nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde öncelikle inme – felç tedavisi, beyin hasarı tedavisi ve travmatik omurilik yaralanmalarında armeo power cihazı, hastanın el – kol fonksiyon kaybını gidermek amacıyla kullanılan sanal gerçeklik entegrasyonu ile  gelişen robot teknolojisidir. Armeo Power cihazında, fizik tedavi ve rehabilitasyon hastasının, seans sırasında istenilen el – kol hareketini yapıp yapmadığını algılayan sensörler vardır. Gelişmiş teknoloji ile hastanın ihtiyacına göre istenilen egzersizi düzenlemiş olur. Hastanın kaybettiği fonksiyonları yerine geldikçe cihazın vermiş olduğu destek azaltılır. Bu sayede başarılı bir rehabilitasyon süreci geçer.

Armeo Power‘ın rehabilitasyon sürecine etkisi nedir?

Felçli hastaların ellerini yeniden kullanmalarını sağlamak için terapist eşliğinde uygulanan geleneksel rehabilitasyonun bazı kısıtlılıkları vardır. Ağır felçli hastalar tedaviye yeterince katılım gösteremeyebilirler, hastanın motivasyonu düşük olabilir. Fizyoterapist ve ergoterapist ile birebir yapılan egzersizlerde tekrar sayısı istenildiği kadar çok olamayabilir. Bu durumda ilave olarak yapılan Robotik El-Kol tedavisi doğru modelde sık tekrarı sağlayarak uygun şekilde beyinde yeniden öğrenme – kodlama işlemini kolaylaştırır. Robotik Tedaviler aynı zamanda hastanın performansı hakkında anlık ve sürekli ölçülebilir geri bildirimler ve kayıtlar elde edilmesini sağlar.

Felçli El-Kol Rehabilitasyonunda, robotik cihazlar kapsamlı fizik tedavi konseptinin bir parçasıdır. Yani terapist eşliğinde El-Kol Rehabilitasyonu, Ergoterapi-İş Uğraşı tedavisi ve uygulamaları, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktor tarafından botulinum toksin enjeksiyonu ile spastisite tedavisi, ortezleme, elektrik stimülasyonu gibi yöntemler birbiriyle entegre uygulandığında hasta için en iyi sonuçlar elde edilir.