İnme geçirme riskinizi hesaplayabileceğinizi ve alabileceğiniz basit önlemlerle inme riskinizi azaltabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu yazımızda inme riskini artıran 8 özellikten ve inme geçirme riskinizi nasıl hesaplayabileceğinizden bahsedeceğiz.

İnme hastalığı toplumun tümünü etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Türkiye’de her yıl yaklaşık 250,000 yeni inme vakası görülmektedir. Ülkemizde inme sonrası felçle yaşayan 2 milyon kişi olduğu tahmin edilmektedir. Oysa ki inmelerin büyük bir kısmı önlenebilir nedenlerden kaynaklanmaktadır. İnmelerin yaklaşık %80’i alabileceğiniz basit tedbirlerle önlenebilir.

İnme Geçirme Riskini Artıran Faktörler

İnme Geçirme Riskini Artıran 8 Faktör

 1. Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon): Tedavi edilmemiş yüksek tansiyon hastalığı inme riskini 2 ila 4 kat artırmaktadır.
 2. Sigara Kullanımı: Sigara içmek inme riskini 2 ila 6 kat artırır. Pasif içicilik bile inme riskini artırmaktadır.
 3. Yüksek Kolesterol: Kolesterolün yüksek olması, damar tıkanıklığına bağlı inme riskini 2 kat artırır.
 4. Şeker Hastalığı: Şeker hastalığı tek başına inme riskini 2 kat artırır.
 5. Kalp Ritim Bozukluğu (Atriyal Fibrilasyon): Atriyal fibrilasyon denilen kalp ritim bozukluğu inme riskini önemli derecede artırmaktadır. Özellikle ileri yaşlarda gerçekleşen her 4 inmeden 1’i atriyal fibrilasyona bağlı oluşmaktadır. Ritim bozukluğu nedeniyle düzensiz kasılan kalpte kan göllenir ve pıhtı oluşabilir. Oluşan bu pıhtının beyin damarlarını tıkaması ile (beyne pıhtı atması) inme gelişir.
 6. Hareketsiz Yaşam: Hareketsiz yaşam inme için önemli bir risk faktörüdür. Hareketsizlik ayrıca yüksek tansiyon, obezite, şeker hastalığı ve kalp hastalığı risklerini de artırır.
 7. Fazla Kilolu Olmak: Fazla kilolu olmak inme riskini artırır; yüksek tansiyon, kolesterol ve şeker hastalığına da zemin hazırlar.
 8. Ailede İnme Öyküsü Bulunması: Bu yazıda bahsettiğimiz 8 risk faktörü arasında değiştirilemeyen tek özellik budur. Ailede inme öyküsü bulunan kişilerin inme riski artar.

İnme Geçirme Riskinizi Hesaplayın

İnme geçirme riskinizi hesaplamak için ABD Ulusal İnme Derneği’nin oluşturduğu inme riski puan tablosunu kullanabilirsiniz. Bu tablo inme geçirme riskiniz hakkında fikir verebilir.

inme geçirme riskini hesaplamak

Bu tabloya göre:

 • 3 veya daha fazla maddede yüksek risk işaretlediyseniz inme geçirme riskiniz artmıştır. Doktorunuzla görüşerek inme riskinizi azaltmak için yapılması gerekenleri konuşmalısınız.
 • 4 veya 6 maddede orta risk işaretlediyseniz inme riskinizi artıran birkaç faktöre sahipsiniz demektir. Bunları kontrol altına alarak inme riskinizi azaltabilirsiniz.
 • 6 veya daha fazla maddede düşük risk işaretlediyseniz inme riskini kontrol etmede başarılısınız. Bu çizgide devam edin.

inme geçirme riski nasıl azaltılır

İnme Geçirme Riski Nasıl Azaltılabilir?

 1. Tansiyonunuzu düzenli olarak takip edin ve normal aralıkta tutmaya özen gösterin. Tansiyonunuz normalden yüksek ise doktorunuza başvurun.
 2. Kalp ritim bozukluğu için gerekli tedavilerinizi alın.
 3. Sigara kullanıyorsanız derhal bırakın.
 4. Kolesterol düzeyinizi ölçtürün ve normal aralıkta olup olmadığını öğrenin.
 5. Şeker hastalığınız var ise doktorunuzun tedavi önerilerine uyun.
 6. Haftada 150 dakika olacak şekilde egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin. 3 gün 50’şer dakika veya 5 gün 30’ar dakika şeklinde olabilir.
 7. Az tuzlu ve az yağlı beslenme rejimine geçin.

Okumaya devam edin : İnme Belirtileri Nelerdir?

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.