İnme; beyin damarlarında tıkanma, beyne pıhtı atması veya beyin kanaması nedeniyle aniden oluşan beyin hasarıdır. İnme aynı kalp krizi gibi birden bire oluşur. Kalp krizinde kalbi besleyen damarlarda tıkanma olurken inmede sorun beyne kan taşıyan damarlardadır. Beyin dokusuna kan akışı durduğunda birkaç dakika içinde sinir hücreleri ölmeye başlar. Bu nedenle inme tıbbi acil durumdur. İnmenin erken tedavisi kişinin hayatta kalma şansını arttırdığı gibi inmeye bağlı oluşabilecek engel durumunu da hafifletir. İnmenin erken tedavi edilebilmesi için inme belirtileri fark edilerek kişinin acilen sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekir.

İnme belirtileri nelerdir, inme en çabuk nasıl anlaşılır?

İnmenin erken tanınması için yüz, kollar ve konuşma hızlıca değerlendirilir. Bu test, akılda kalması için ingilizce FAST (çabuk) şeklinde kodlanmıştır.

F ace (yüz), A rms (kollar), S peech (konuşma) ve T ime (zaman; zaman kaybetmeden 112’yi aramak).”

  • Yüz: Kişiden gülümsemesini isteyin. Yüzün bir yarısı donuk kalıyor mu bakın.
  • Kollar: Kişiden her iki kolunu kaldırmasını isteyin. Bir kolu aşağıda kalıyor mu?
  • Konuşma: Kısa bir cümle söylemesini isteyin. Peltek veya garip mi konuşuyor?

Eğer bu belirtilerden en az biri varsa hemen 112’yi arayın.

İnme tedavisinde dakikalar hayati önemdedir. Hastaneye kendi imkanlarınızla ulaşmaya çalışmak zaman kaybına neden olabilir. Ambulans ekibi durumu daha iyi değerlendirebilir ve ihtiyacınız olan tedaviye hemen ulaşmanızı sağlarlar.

İnme damar tıkanıklığına bağlıysa doktor aspirin veya pıhtı eritici tedavi verebilir. Bu tür tedaviler en iyi belirtilerin başlamasından itibaren ilk 3 saatte etki eder. Eğer inme beyin kanamasına bağlıysa pıhtı eritici ilaçlar durumu kötüleştirebilir. Beyin kanamasına bağlı inmelerde kanamayı durdurucu tedaviler uygulanır. Tedavideki bu farklılık nedeniyle inme tipi hemen belirlenmelidir. İnme tipi en doğru şekilde beyin tomografisi veya diffüzyon MRG (emar) ile anlaşılır.

İnmeye hazırlıklı olun

Türkiye’de her yıl 250.000 kişi inme geçiriyor. İnme geçiren her 100 kişide ortalama 20 kişi ilk ayda ölüyor. Hayatta kalanların önemli bir kısmında uzun süreli yeti kayıpları ve engellilik durumu oluşur. İnme her an birden bire oluşabilecek bir hastalıktır. Acil duruma hazırlıklı olmak büyük fark yaratabilir.

  • İnme belirtilerini öğrenin ve aile ile arkadaşlarınızı da bilgilendirin.
  • Allerjileriniz, kullandığınız ilaçlar gibi tıbbi bilgilerinizi içeren bir kartı cüzdanınızda bulundurun.
  • Aile üyelerinizle inmeyi tanıma testi FAST’ı yapın. 112’yi arama, olayı tarif etme ve adres vermeyi prova edin.

İnme aslında büyük ölçüde önlenebilecek bir hastalıktır. Risk faktörlerinin daha iyi anlaşılması ile özellikle gelişmiş ülkelerde eskiye kıyasla çok daha az kişi inmeden dolayı ölmektedir. Erken tedavi yöntemleri hastalığın hafif atlatılmasına yardım eder. İnme geçirmiş kişilerinin tekrar verimli bir hayata dönmelerini sağlamak için rehabilitasyon yöntemleri de sürekli gelişmektedir.