Beyin damarlarının tıkanması, yırtılması ve kanamasına bağlı olarak gelişen İnme ile birlikte kişinin fonksiyon bozukluğunun da olduğu Felç sonucunda görme bozukluğu, konuşma bozukluğu gibi sorunlar dahil olmak üzere bir çok nörolojik bozukluklar meydana gelebilir. Görme bozukluğu İnme – Felç hastalarının üçte ikisini etkileyen bir sorundur. Bu yazımızda İnme – Felç hastalarında gelişen görme fonksiyonlarında kayıp veya bozulmalardan bahsetmiş olacağız.

Görme Bozukluğu ve İskemik İnme

İnme hastalarında görme kusuru neden olur

Tüm İnme vakalarının çoğunu oluşturan İskemik İnme, kan damarlarının pıhtılaşma yeteneğinin bozulması sonucunda veya kan damarlarında oluşan plakların damarları tıkaması sonucunda ortaya çıkar. Bu pıhtılaşmalar, beynin görme alanlarından sorumlu bölgelerde olduğunda görme bozukluğunu da beraberinde getirmektedir. Görme bozukluğunun seviyesi, etkilenmiş alanın yeri ve büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir.

Görme Bozukluğu ve Hemorajik İnme – Felç

göz felci

Hemorajik İnme, İskemik İnmeden farklı olarak beyin kan damarlarının aşınıp yırtılmasına bağlı olarak beyin bölgesinde kanama oluşumu sonucu gelişmektedir. Bu kanama ile beyin iç basıncındaki ani artış, görme işleminden sorumlu olan sinir yollarına zarar vererek görme alanlarını etkiler. Bu etkilenim ile birlikte görme kusurları gelişebilir. Hemorajik İnme sonucu oluşan görme bozuklukları, İskemik İnme den daha ciddi görme bozukluklarına sebep olmaktadır.

İnme ve Homonim Hemianopi

İnme ve görme bozukluğu
Wikipedia.com.tr

Homonim Hemianopi, her iki gözün de aynı anda etkilendiği bir görme bozukluğudur. Örnek verecek olursak; beynin sağ lobu etkilenen bir hastanın sol görme alanı da etkilenecektir. Aynı şekilde sol lobu etkilenen hastanın sağ görme alanları da etkilenip görme bozukluğu oluşacaktır. Araba kullanma, bisiklete binme, kitap okumak gibi çevresel görüşü gerektiren aktivitelerde zorluklara sebep olmaktadır. Homonim Hemianopi, inme hastalarında yaygın olarak görülen bir fonksiyon bozukluğudur.

İhmal Sendromu / Görsel İhmal

İhmal sendromu

 

İhmal sendromu, İnme -felç hastalarında sıklıkla meydana gelmektedir. Özellikle sol taraf İnme hastalarında daha sık görülür. Görme ihmali olan hastalar, sol görme alanlarındaki kişilerin veya varlıkların farkında olmayabilirler. Sol taraftan gelen bilgi beyinde işlenemediğinden hastalar etkilenmiş taraflarını ihmal ederler. Hastaya seslenildiğinde etkilenmiş tarafa yönelmemesi, sağlam tarafına sürekli olarak dönmesi bu duruma örnek olabilir.

 

İlginizi Çekebilir: İnme Beyni Nasıl Etkiler?

Göz Hareketlerinde Bozulmalar

şaşılık ve inme
https://kumareyeinstitute.com/

İnme – felç, mimik kaslarını da etkileyebildiğinden, görme ile ilgili kasları ve sinirleri de zayıflatabilir. Nistagmus denilen, gözün istemesiz hızlı hareketleri, gözde şaşılık, okülamotor sinirin felci ile gözde koordineli hareketler, odaklanma ve istemli göz hareketlerinde zorluklar yaşanabilir.

Kortikal Körlük

İnme – felç, bazı hastalarda beynin görme alanlarında bulunan kortekse zarar verebilir. Bu zarar sonucunda hastaların nesne ve insanları görebilmesi fakat görsel uyaranları anlamlandıramaması ve cevap oluşturamaması kortikal körlüğe sebep olabilir. Körtikal körlük genellikle kalıcı görme fonksiyonlarında bozulmaya sebep olabilir.

 

görme egzersizleri

İnme – felç hastalarında meydana gelen görme bozuklukları, İnme – felç halinin beyinde meydana geldiği yer, alana bağlı olarak değişmektedir. Bazı görme fonksiyonlarında bozulmalar kalıcı olabilse de erken tanı ve doğru müdahale ile, hedefe yönelik bir tedavi yapıldığında hastanın günlük yaşam kalitesi ve bağımsızlığı artabilir.

Okumaya Devam Edin: İnme Hastaları İçin Göz Egzersizleri

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

 

Referans: flintrehab.com

engincakar.com