Aerobik egzersizler İnme -felç rehabilitasyonunda oldukça etkili bir egzersiz çeşididir. İnme – felç hastalarının bağımsızlıklarını, denge ve koordinasyon becerilerinin geliştiği zamanlarda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hekimlerinin de onayı ile aerobik egzersizlere başlanabilir. Aerobik egzersizler ile hastalar motive olurken aynı zamanda da sosyalleşmiş olacaklardır.

 

İlginizi Çekebilir: İnme Felç Nedir?

Kalp Sağlığının Desteklenmesi

yüksek tansiyon inme için önemli bir risk faktörüdür

Aerobik egzersizler, kardiyovasküler sistem üzerinde güçlendirici etkisi olduğu bilinmektedir. Özellikle dolaşımın düzenlenmesi İnme – felç hastaları için oldukça önem arz etmektedir. Kişiler aerobik egzersizleri tolerans sınırında yaptıklarında egzersizin verimliliği de artmış olacaktır. Bu sayede İnme risklerinden biri olan hipertansiyon riski de azalmış olacak, yeni bir İnme riskini en aza indirmiş olacaksınız.

İlginizi Çekebilir: Kalbi Kuvvetlendirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Enduransın Arttırılması

Aerobik egzersizler kas gücü ve enduransı üzerinde de oldukça etkilidir. İnme – felç hastalarında günlük yaşamlarında aktiviteler esnasında çabuk yorulmalar görülmektedir. Düzenli yapılan aerobik egzersizler ile kas dayanıklılığı kademeli olarak arttırılacağından zaman içinde İnme – felç hastaları günlük yaşam aktivitelerinde daha uzun süreli katılım sağlayacaklardır. Bu sayede hastalar bağımsızlıklarını daha da iyi seviyelere taşımış olacaklardır.

Sosyalleşme Üzerine Etkisi

aerobik egzersizler ve inme

İnme hastaları, yaşadıkları sağlık sorunu sebebi ile psikolojik olarak zorlanabilmektedirler. İçlerine kapanma, sosyalleşmeden uzak kalma gibi pek çok sorun beraberinde gelmektedir. Grup halinde yapılan aerobik egzersizler sayesinde hastalar grup içinde sosyalleşmeye başlayacaklardır. Aynı zamanda, var olan kaygı, anksiyete ve stres te düzenli egzersizlerin yapıldığı takdirde azalmaya eğilim göstermiş olacaklardır. Ayrıca yaptıkları egzersizler de potansiyellerinin farkına vararak moral ve motivasyonlarının da olumlu etkilendiği bilinmektedir.

Fazla Kilo Kontrolü

aerobik egzersizler ve kilo

İnme – felç hastalarında da aşırı kilolu bireyler egzersiz yaparken oldukça zorlanmaktadırlar. Diğer bir yandan da fazla kilonun yol açtığı veya yol açabileceği farklı sağlık problemleri de olmaktadır. Aerobik egzersizler, yağ yakımını desteklediğinden sağlıklı kilo verme yöntemlerine yardımcı olabilirler. Aerobik egzersizler ile fazla kiloların yönetimi de sağlanmış olacaktır.

Bilişsel Aktiviteler

İnme – felç hastaları, çabuk unutma, dikkat dağınıklığı, dikkat sürelerinde azalma, hafıza sorunları gibi bilişsel problemler yaşamaktadırlar. Aerobik egzersizlerin beyin üzerinde de oldukça verimli olduğu bilinmektedir. Fiziksel aktiviteler sayesinde, beyne giden kan akımı artar ve oksijen salınımı desteklenir. Buda beyin fonksiyonları üzerinde oldukça faydalı olmaktadır.

 

aerobik egzersizler

Sonuç olarak aerobik egzersizlerin, İnme – felç hastalarında psikolojik, sosyal, fiziksel anlamda oldukça faydalı oldu görülmektedir. Egzersizlerin kilo kontrolü, stres ile başa çıkabilme, sosyalleşmenin arttırılması, motivasyon ve farkındalığın arttırılması gibi pek çok faydası vardır. Bu tür aktiviteleri, İnme – felç hastalarının günlük yaşamlarına ekleyerek düzenli egzersiz yapmaya teşvik edilmesi oldukça önemli sonuçlar elde etmelerine yarayacaktır.

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.