İnme, travmatik beyin hasarı, omurilik yaralanması gibi kişinin yatağa bağımlı hale geldiği hastalıklarda hayati fonksiyonlar kontrol altına alındıktan sonra gecikmeden egzersiz hareketlerine başlanmalıdır. Robotik yatak Erigo erken dönem mobilizasyonu kolaylaştırıcı bir araçtır.

Hareketsizliğin Zararları

Hareketsiz kalmak kişinin esas hastalığına ek olarak pek çok başka sorunun gelişmesine yol açabilir. Yatak yaraları, eklem tutukluğu, kas erimesi, kemik erimesi, tansiyon düşüklüğü, dolaşım bozuklukları hareketsizliğe bağlı görülen önemli problemlerdir. Vücudumuz ve beynimizde genel olarak kullan ya da kaybet prensibi geçerlidir. Yani kullanılmayan kaslar eridiği gibi beynin vücudun o kısmını kontrol etmek için ayırdığı alan da küçülür.

Erken Dönemdeki Egzersizin Zorlukları

Kişiyi yatağa bağımlı kılan, yoğun bakım gerektiren hastalıklarda egzersize başlamak çeşitli güçlükler içermektedir. Kişiyi hemen ayağa kaldırmak mümkün olmayabilir, vücut ağırlığını desteklemek için bir veya daha fazla sağlık çalışanının fiziki yardımı gerekebilir. İş gücünün sınırlı olması, düşme ve ikincil travma gibi riskler erken dönem egzersizlerinin önündeki engellerdir.

Tilt Table

Hastaların tansiyonlarının düzene girmesine yardım etmek için geleneksel olarak tilt table denilen eğim açısı ayarlanabilen yataklar kullanılır. Bu yataklar herhangi bir hareket içermediği için kas iskelet sistemi ve dolaşım üzerine etkisi sınırlıdır.

Manuel Fizik Tedavi

Fizyoterapistin kol gücü ile hastaya yatakta yaptırdığı hareketler dik konuma gelmenin sağladığı avantajları içermez. Ayrıca terapi süresi sınırlıdır ve terapisti yıpratır.

Erigo ile Egzersize Erken Başlamanın Faydaları

Uzun süre yatış tansiyon düşüklüğüne neden olur. Hastanın dik konuma getirilmesi tansiyon düzenlenmesini kolaylaştırır. Erigo’nun yaptırdığı yürümeyi taklit eden bacak hareketleri kan dolaşımını arttırır. Kas hareketlerinin yarattığı pompa etkisi dik konuma gelince kişinin tansiyonunun düşme riskini azaltır.

  • Erigo Pro robotik yatak bağırsak hareketlerini hızlandırır.
  • Hareketlerin oluşturduğu duyusal uyarım beynin vücuda olan farkındalığını arttırır. Dik konuma gelen hasta çevresiyle daha fazla etkileşime girebilir.
  • Sağlam ve esnek tasarımı ile çok erken dönemden itibaren hastanın güvenli bir şekilde ve istenen yoğunlukta egzersiz yapmasını sağlar.
  • Yoğun bakım süresini kısaltır, fonksiyonel iyileşmeyi ve genel olarak rehabilitasyon verimini arttırır.
  • Fonksiyonel elektrik stimülasyonu ile kombine edilen Erigo Pro robotik yatak, kas erimesini önler.

Sonuç olarak Erigo Pro robotik yatak; klinik tecrübe ile teknolojinin bir araya gelerek yoğun bakımdaki akut dönem inme, beyin hasarı, omurilik felci ve diğer nedenlerle yatağa bağımlı hastaların ihtiyaç duyduğu fizik tedaviyi almalarına yardım eden bir araçtır.