Robotik Yatak Erigo Pro; İnme ve beyin hasarı nedeniyle felç geçiren hastaların erken dönemde dik pozisyona getirilmesi ve yürüme aşamasına hazırlanması için oldukça önemli bir robotik fizik tedavi cihazıdır. İstanbul Rehabilitasyon Akademisi, en gelişmiş robotik fizik tedavi cihazları ve deneyimli rehabilitasyon ekibi ile birlikte felç geçiren hastalara kapsamlı yatılı fizik tedavi hizmeti sunmaktadır.

İnme, travmatik beyin hasarı ve omurilik yaralanması gibi kişinin felç geçirip yatağa bağımlı hale geldiği hastalıklarda, hayati fonksiyonlar kontrol altına alındıktan hemen sonra kapsamlı fizik tedavi programına başlamak gerekir. Robotik Yatak Erigo Pro, erken dönemde hareketliliği sağlamak ve hastayı ayağa kaldırmak için oldukça faydalı bir araçtır.

Hareketsiz Kalmanın Zararları

Hareketsiz kalmak kişinin esas hastalığına ek olarak pek çok başka sorunun da gelişmesine yol açabilir.

 • Yatak yaraları,
 • Eklem tutukluğu,
 • Kas erimesi,
 • Kemik erimesi,
 • Tansiyon düşüklüğü,
 • Dolaşım bozuklukları hareketsizliğe bağlı görülen önemli problemlerdir.

Vücudumuzda ve beynimizde genel olarak kullan ya da kaybet prensibi geçerlidir. Yani kullanılmayan kaslar zamanla eridiği gibi, beynimizde de vücudun o kısmını kontrol eden alan küçülür. Dolayısı ile hastanın en erken dönemde fizik tedavi uygulamalarına başlaması ve dik pozisyona getirilmesi büyük önem taşır.

Erken Dönemde Yaşanan Zorluklar

beyin hasarı

Kişiyi yatağa bağımlı kılan veya yoğun bakım gerektiren hastalıklarda, egzersize başlamak çeşitli güçlükler içermektedir. Kişiyi hemen ayağa kaldırmak mümkün olmayabilir. Vücut ağırlığını desteklemek için bir veya daha fazla sağlık çalışanının fiziki yardımı gerekebilir. İş gücünün sınırlı olması, düşme ve ikincil travma gibi riskler erken dönemde yaşanan önemli zorluklardır.

Yatak içi yapılan egzersizler, kas erimesi ve kireçlenmeyi önlemek için faydalıdır. Ancak dik konuma gelmenin sağladığı avantajları içermez. Hastaların dik pozisyona getirilmesi ve tansiyonlarının düzene girmesi için geleneksel olarak tilt table denilen eğim açısı ayarlanabilen yataklar kullanılmaktadır. Bu yataklar herhangi bir hareket içermediği için kas iskelet sistemi ve dolaşım üzerine etkisi sınırlıdır.

Robotik Yatak Erigo Pro’nun Faydaları

robotik yatak ne işe yarar

Uzun süre yatmak tansiyon düşüklüğüne neden olur. Hastanın dik konuma getirilmesi tansiyon düzenlenmesini kolaylaştırır. Erigo’nun yaptırdığı yürümeyi taklit eden bacak hareketleri kan dolaşımını arttırır. Dik konumda kas hareketlerinin yarattığı pompa etkisi kişinin tansiyonunun düşme riskini azaltır.

Robotik Yatak Erigo Pro’nun sağladığı diğer önemli faydalar şunlardır:

 • Bağırsak hareketlerini hızlandırır.
 • Hareketlerin oluşturduğu duyusal uyarım beynin vücuda olan farkındalığını arttırır.
 • Dik konuma gelen hasta çevresiyle daha fazla etkileşime girebilir.
 • Sağlam ve esnek tasarımı ile çok erken dönemden itibaren hastanın güvenli bir şekilde ve istenen yoğunlukta egzersiz yapmasını sağlar.
 • Yoğun bakım süresini kısaltır, fonksiyonel iyileşmeyi ve genel olarak rehabilitasyon verimini arttırır.
 • Fonksiyonel elektrik stimülasyonu ile kombine edilen Erigo Pro robotik yatak, kas erimesini önler.

Sonuç olarak Erigo Pro robotik yatak; klinik tecrübe ile teknolojinin bir araya gelerek yoğun bakımdaki akut dönem inme, beyin hasarı, omurilik felci ve diğer nedenlerle yatağa bağımlı hastaların ihtiyaç duyduğu fizik tedaviyi almalarına yardım eden bir araçtır.