İnme; beyne giden kan damarlarının hasarına bağlı olarak kan akımının azalması veya durması durumudur. Felç ise, bu durumun geliştirdiği fonksiyon yetersizliklerinin belirgin olduğu tablodur. İnmenin daha çok yaşlı bireylerde görüldüğü bilinse de 65 yaş altı bireylerde de görülme riski oldukça fazladır. Hamilelik sırasında her 100.000 kadının 30’unda inme görülmektedir.

Hamilelikte İnme Riski Neden Artar?

Hamilelik esnasında vücutta bir çok farklı değişiklikler meydana gelir. Vücudun ağırlık artışı ile hamile bireylerde postüral bozukluklar oluşabilir. Bunlar ile birlikte değişen hormonal denge, kalp hızında artış, dolaşım sisteminde artış gibi değişimler her hamile bireyde görülebilen değişimlerdir. Bu değişimler bazı hamilelerde inme riski oluşturabilir.

Daha öncesinde var olan bir kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon durumunda inme riski tetiklenebilir. Hamile bireylerde kan basıncının yükselmesinin bir ileri seviyesine preeklampsi denir. Preeklampsi varlığında gebe bireylerde; baş ağrısı, görme bozuklukları, terleme sorunları, erken doğum gibi etkiler görülebilir. Preeklampsi geçiren bir bireyde kalp hastalığı, böbrek rahatsızlıkları gibi farklı sistemsel rahatsızlıklar görülebilir. Bunların yanı sıra hamilelik sırasında görülen yüksek kan basıncına bağlı gelişen diyabet de hamilelikte inme riskini arttıran bir diğer durumdur. Hamile bireylerde görülen dolaşım problemleri ile birlikte de kan pıhtılaşma sorunu oluşmaktadır. Bu oluşan pıhtılaşma problemi de gebelikte inme riskini arttırabilir.

Hamilelikte İnme Ne Zaman Görülür?

Hamileliğin özellikle son 3 ayında ödem ile değişen kan pıhtılaşma durumu, fizyolojik ve hormonal değişikliklerden kaynaklı inme riski artar. Bununla birlikte doğum sonrası erken dönemde de inme görülmektedir.

Hamilelikte İnme Belirtileri Nelerdir?

  • Vücudun bir yarısında ani gelişen kuvvet kaybı, hissizlik
  • Ani ve şiddetli baş ağrısı
  • Görme problemleri
  • Konuşma bozukluğu
  • Denge bozukluğu ve koordinasyon problemleri
  • Yürümede güçlük gibi ani gelişen problemler görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Hamilelikte İnme Nasıl Önlenir?

Hamilelik esnasında altta yatan farkı bir problemden kaynaklı inme riskini azaltmak ve önlemek için hamilelikten önce rutin olan doktor kontrollerine düzenli gitmek, sağlıklı beslenmek, sigara ve alkol kullanımı bırakmak, uygun vücut kütlesine ulaşmak gibi önceden önlemler alınabilir.

Okumaya devam edin : Hamilelikte İnme-Felç Riski ve Korunma Yöntemleri

Hamilelikte İnme Tedavisi Nasıldır?

Hamile bir birey inme geçirdiğinde bu inmenin neden kaynaklandığını bilmek tedavi verimi için en önemli unsurdur. Kaynağı bilinen inmelere ilaç tedavisinin yanında cerrahi girişimler de uygulanabilmektedir. Bunların devamında hayati tehlikesini atlatan bir hamile bireyde oluşan kas güçsüzlüğü, fonksiyon kaybı gibi problemlerin giderilmesi için erken dönemde kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon programı uygulanmalıdır.