Yüz felci yüzün bir tarafındaki kasların bir kısmının veya tamamının hareket ettirilememesiyle karakterize edilen bir durum olarak ifade edilebilir. Aniden veya kademeli olarak ortaya çıkabilse de, sebeplerini anlamak hem önleme hem de etkili tedavi açısından oldukça önemlidir. Bu yazımızda yüz felcine yol açabilecek beş yaygın faktörü sizler için derledik.

Bell Paralizisi

yüz felci

Bell paralizisi, yüz felcinin en yaygın nedenlerinden biridir ve genellikle yüzün bir tarafını etkiler. Bell Felcinin kesin sebebi tam olarak anlaşılamamıştır fakat iltihaplanma veya herpes simpleks virüsü gibi viral enfeksiyonlarla ilişkili olduğuna inanılmaktadır.

Semptomlar genellikle yüzün bir tarafında ani güçsüzlük veya felç, ağız veya göz kapağının sarkması, bir gözü kapatma güçlüğünü ve mimik kaslarında zorlanmayı içermektedir.

Travma veya Yaralanma

yüz felci

Kafatasının yaralanması veya ameliyat sırasında yüz sinirlerinin hasar görmesi gibi kafa veya yüze gelen travma, yüz felci ile sonuçlanabilir. Yüz ifade kaslarını kontrol eden fasiyal siniri etkileyen yaralanmalar, hasarın ciddiyetine bağlı olarak geçici veya kalıcı felce neden olabilir.

Tümörler

yüz felci ve tümörler

Hem iyi huylu hem de kötü huylu tümörler, yüz sinirlerinin içinde veya çevresinde gelişerek, yüz felcine neden olan basıya veya hasara yol açabilir. Kafatasının tabanına yakın veya parotis bezi (yanakta bulunan bir tükürük bezi) içindeki tümörler, fasiyal sinire baskı uygulayıp işlevine müdahale edebildiklerinden özellikle endişe vericidir.

İlginizi Çekebilir: Yüz Felci Hastaları Nasıl Egzersiz Yapmalı?

Yüz Felci ve Geçirilen Enfeksiyonlar

Lyme hastalığı, herpes zoster (zona) ve otitis media (orta kulak enfeksiyonu) gibi bazı enfeksiyonlar, fasiyal sinirde iltihaplanmaya neden olarak felce sebep olabilir. Bazı durumlarda bağışıklık sisteminin enfeksiyona tepkisi yanlışlıkla fasiyal sinire saldırarak geçici veya kalıcı hasara neden olabilir.

Yüz Felci ve Genetik Faktörler

Bazı bireyler, yüz sinirlerinin gelişimini veya işlevini etkileyen genetik koşullar sebebi ile yüz felcine daha yatkın olabilir. Örneğin, Möbius sendromu, yüz ve abdusens sinirlerinin az gelişmesinden kaynaklanan, yüz felci ve uzuvlarda anormallikler ile karakterize edilen nadir bir konjenital hastalıktır.

Yüz Felci ve Genetik Faktörler

Yüz felci enfeksiyonları, travma, tümörler ve genetik faktörler gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bazı vakalar geçici olabilir ve zamanla veya tedaviyle çözülebilirken, diğerleri semptomları hafifletmek ve yaşam kalitesini iyileştirmek için sürekli tedavi gerektirebilir. Yüz felcinin etkisini en aza indirmek ve iyileşme şansını en üst düzeye çıkarmak için erken tanı ve müdahale çok önemlidir.

Okumaya Devam Edin: Yüz Felci Belirtileri Nelerdir?

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.