Kan dolaşımı ile vücudumuzdaki her bir hücreye oksijen taşınır. Hücrelerimizin hayatta kalması ve fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için oksijenle beslenmeleri gerekir. Kan dolaşımı herhangi bir nedenle bozulursa, ilgili alan beslenemez ve hücreler hasar görmeye başlar. Beyin, beyin kanaması veya beyin damar tıkanıklığı nedeniyle kan dolaşımından mahrum kalabilir. Beslenemeyen beyin hücreleri hasar görmeye ve ölmeye başlarlar. Bu duruma tıp dilinde inme adı verilir.

Bazı durumlarda, beynin bir kısmında kan dolaşımı kısa bir süreliğine bozulur. Ancak beyin hücreleri hasar görmeden, yani inme gerçekleşmeden, kan dolaşımı yeniden normale döner. Bu durumda yaşanan tabloya Geçici İskemik Atak (GİA), Geçici İnme veya Minör İnme adı verilir.

geçici iskemik atak, inmenin habercisi olabilir

Geçici İskemik Atak İnmenin Habercisi Olabilir!

Geçici İskemik Atak kısa sürelidir ve kalıcı hasara neden olmaz. Ancak geçici iskemik atak, inmenin habercisi olabilir! Bu nedenle, oldukça önemli bir uyarıdır. Kişinin mutlaka doktora görünmesi, kişide bulunan inme risk faktörlerinin belirlenmesi ve değiştirilebilir risk faktörlerine müdahale edilmesi oldukça önemlidir.

Tansiyon, kolesterol ve şekerin kontrol altına alınması, olası kalp ritim bozukluklarının tespit edilip tedavi edilmesi, kilo vermek, sigarayı bırakmak ve egzersiz yapmaya başlamak inme geçirme riskinizi azaltmaya yardımcı olur.

Okumaya devam edin: İnmeyi Önlemek | İnmeden Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Geçici İskemik Atak Neden Olur?

Genellikle beyin kan damarlarından birinde oluşan bir kan pıhtısı geçici inmeye neden olur. Düzenli kan dolaşımı sağlanamadığında beyin dokusu oksijenlenemez ve normalde olduğu gibi çalışamaz. Bu yüzden kol ve bacak hareketlerinde güçsüzlük ve konuşmada bozulma gibi belirtiler görülebilir.

Damar duvarında yağ birikimi ile oluşan plaklar zaman içinde damar çapını daraltarak kan geçişini engelleyebilir. Oluşan plaklar bulunduğu damarı tıkayabilirler veya bulunduğu damardan koparak kan dolaşımı ile vücudun herhangi bir damarını tıkayabilirler. Bu damar, bir beyin damarı ise sonuç geçici iskemik atak veya inme olabilir.

Geçici İskemik Atak ve İnme Farkı Nedir?

Geçici iskemik atak, aslında iskemik inmeye çok benzer. Burada temel fark, geçici iskemik atağın yalnızca birkaç dakika sürmesidir. Birkaç dakikanın ardından, damardaki pıhtı vücut tarafından çözülür ve kan dolaşımı yeniden sağlanır. Beyinde kalıcı bir hasar meydana gelmeden kan dolaşımı normale dönmüş olur. Geçici iskemik atakta belirtiler genellikle 1 saat içinde iyileşir. Ancak bazı durumlarda belirtiler 24 saate kadar sürebilir.

İnmede ise belirtiler o kadar çabuk kaybolmaz. İnmede kan dolaşımı normale dönmeden önce beyin dokusunda kalıcı hasar meydana gelmiştir. Doku ne kadar uzun süre oksijensiz kaldıysa meydana gelen hasar o derece büyüktür. Bu nedenle inme, uzun süreli etkilere sebep olur ve yaşamı tehdit eder.

İlginizi Çekebilir:

Referans: