Beyin kanaması veya intrakraniyal kanama olarak da bilinen beyin kanaması, beyindeki bir arterin patlayarak çevre dokularda lokalize kanamaya sebep olması sonucu oluşan bir İnme türüdür.

Bu kanama beyin hücrelerini öldürür ve beynin etkilenen bölgesi artık düzgün çalışamaz hale gelir. Beyin kanamaları, kontrolsüz yüksek tansiyon (hipertansiyon), kan damarı duvarlarındaki zayıf noktalar (anevrizmalar), kafaya darbe veya kan damarı anormallikleri dahil olmak üzere kan damarlarını etkileyen çeşitli durumlardan kaynaklanabilir.

Beyin Kanaması Neden Olur?

Beyin Kanaması

Beyin kanamasının başlıca sebepleri  şunlardır:

 • Yüksek Tansiyon: Kronik hipertansiyon kan damarı duvarlarını zayıflatabilir ve bu da yırtılma riskinin artmasına sebep olabilir.
 • Anevrizma: Bir kan damarının zayıflamış ve şişmiş bir kısmı olan anevrizma patlayabilir ve kanamaya yol açabilir.
 • Travma: Şiddetli bir kafa travması beyinde veya çevresinde kanamaya sebep olabilir.
 • Kan Damarı Anormallikleri: Arterler ve damarlar arasında anormal bir bağlantının olduğu arteriyovenöz malformasyonlar (AVM’ler) gibi durumlar kanamayı tetikleyebilir.
 • Kan veya Kanama Bozuklukları: Hemofili veya antikoagülan ilaçlar beyin kanaması riskini arttırabilir.
 • Amiloid Anjiyopati: Beynin kan damarlarının duvarlarında amiloid birikmesini içeren ve onları kanamaya daha yatkın hale getiren bir rahatsızlıktır. Beyin kanaması riskini tetikleyebilir.

İlginizi Çekebilir: Yatılı Kapsamlı Fizik Tedavi Nasıl Olur?

Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Beyin Kanaması Neden Olur?

Beyin kanamasının belirtileri kanamanın yerine, kanamanın şiddetine ve etkilenen doku miktarına bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Yaygın semptomlar ise şunları içerir:

 • Ani ve şiddetli baş ağrısı
 • Özellikle vücudun bir tarafında yüz, kol veya bacakta zayıflık, uyuşukluk veya felç tablosu
 • Konuşmada veya konuşmayı anlamada güçlük
 • Görme problemleri
 • Denge veya koordinasyon kaybı
 • Kafa karışıklığı veya bilinç değişikliği
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Nöbetler

İlginizi Çekebilir:İnme – Felç Tedavisinde Robotik Uygulamalar

Tedavi ve İyileşme Nasıl Desteklenir?

beyin kanaması tedavisi

Beyin kanamasında acil tıbbi müdahale oldukça önemlidir. Tedavi kanamayı durdurmayı, beyindeki basıncı azaltmayı ve herhangi bir komplikasyonu önlemeyi amaçlar. Seçenekler arasında kan basıncını kontrol etmeye, nöbetleri önlemeye veya beyindeki ödemi azaltmaya yönelik ilaçlar yer alabilir. Bazı durumlarda kanın alınması veya hasarlı kan damarlarının onarılması için ameliyat gerekli olabilir.

İlginizi Çekebilir: Beyin Kanaması Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Beyin kanamasının iyileşmesi bireyler arasında büyük farklılıklar gösterir ve kanamanın boyutuna ve yerine, kişinin yaşına ve genel sağlık durumuna bağlıdır. Kaybedilen işlevlerin yeniden kazanılması için kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon programı, iş – uğraşı terapisi ve konuşma terapisini içeren, kişiye özel rehabilitasyon gerekebilir.

yatılı fizik tedavi hastanesi

Beyin kanaması, acil tedavi gerektiren ciddi bir sağlık problemidir. Semptomların ve risk faktörlerinin farkındalığı, erken teşhis ve tedaviye yardımcı olabilir, potansiyel olarak hayat kurtarabilir ve iyileşme sonuçlarını olumlu yönde destekleyebilir. Erken dönemde kapsamlı rehabilitasyon merkezlerinde fonksiyonel kapasitenin arttırılmasının desteklenmesi, fakrlı sağlık problemlerinin gelişmesinin engellenmesi, düzenli doktor kontrolleri, hastanın günlük yaşam kalitesinin arttırılması için önemlidir.

Okumaya Devam Edin: Robotik Rehabilitasyon ve Tedavideki 4 Etkisi

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.