İnmenin, Beyninizin bir kısmına kan akışı kesildiğinde veya azaldığında meydana gelir ve beyin dokusunun oksijen ve besin alması engellendiğini biliyoruz. Beyin hücreleri dakikalar içinde ölmeye başlar. Beyin hasarını ve diğer komplikasyonları en aza indirmek için acil tıbbi destek gerektiren bir sağlık problemidir.

İnmeler iki ana türe ayrılabilir: tıkanıklıkların (kan pıhtıları gibi) neden olduğu İskemik İnme ve beyin içinde veya çevresinde kanamanın neden olduğu Hemorajik İnme. İnmeye yol açabilecek risk faktörlerini bilmek, yaşamı tehdit eden bu durumun önlenmesinde önemlidir. Burada İnme ile ilişkili hem değiştirilebilir hem de değiştirilemeyen risk faktörlerini derledik.

İlginizi Çekebilir: İskemik İnme Nedir?

İnmenin Değiştirilemeyen Risk Faktörleri

İnmenin Değiştirilemeyen Risk Faktörleri

 • Yaş : İnme riski yaşla birlikte artar ve 55 yaşından sonra her on yılda iki katına çıkmaktadır.
 • Cinsiyet : Erkeklerin daha genç yaşta İnme geçirme riski kadınlara oranla daha yüksektir, ancak daha fazla kadın ise İnme kaynaklı hayatını kaybetmektedir.
 • Etnik Köken ve Irk : Afrikalı Amerikalılar, Hispanikler ve Asyalı/Pasifik Adalıları, kısmen bu popülasyonlardaki hipertansiyon, diyabet ve obezite oranlarının daha yüksek olması sebebi ile, diğer yerlerde olanlardan daha yüksek İnme riskine sahiptir.
 • Aile Geçmişi : İnme geçirmiş bir ebeveyn, büyükanne veya büyükbaba veya kardeşe sahip olmak, İnme – felç geçirme riskinizi arttırmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Genç Yaşta İnme Geçirmek

İnmenin Değiştirilebilir Risk Faktörleri

İnmenin Değiştirilebilir Risk Faktörleri

 • Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) : İnmenin önde gelen sebebi ve yönetilebilen en önemli risk faktörüdür.
 • Sigara Kullanımı : Sigara içmek veya tütün ürünleri kullanmak İnme riskini artırır. Nikotin kan basıncını yükseltir ve sigara dumanı ana boyun arterinde yağ birikmesine sebep olur. Ayrıca kanı yoğunlaştırarak pıhtılaşma olasılığını arttırmaktadır.
 • Fiziksel Hareketsizlik ve Obezite : Aşırı kilolu ve hareketsiz olmak, yüksek tansiyon, yüksek kan kolesterol düzeyi, diyabet, kalp hastalığı ve İnme geçirme olasılığını arttırır.
 • Diyet : Doymuş yağlar, trans yağlar ve kolesterol açısından yüksek diyetler kan kolesterol düzeylerini yükseltebilir, yüksek tuzlu diyetler ise kan basıncının artmasına katkıda bulunabilir. Yüksek kalorili bir diyet obeziteye sebep olabilir ve buda İnme geçirme riskini arttırabilir.
 • Diyabet : Diyabet, kan akışını etkileyip zararlı pıhtı oluşumuna yol açtığı için İnme riskini arttırmaktadır.
 • Alkol Kullanımı : Aşırı alkol alımı kan basıncını ve İnme riskini arttırmaktadır.
 • Kalp Hastalığı : Atriyal fibrilasyon ve diğer kalp hastalıkları, beyne gidebilecek kan pıhtılarının oluşumuna yol açabileceğinden İnme riskini arttırabilir.

İlginizi Çekebilir: Diyabet İnme Geçirme Riskini Arttırır mı?

İnme Riski Önlenebilir mi?

Bu risk faktörlerini yönetmek İnme – felç geçirme olasılığını önemli ölçüde azaltabilmektedir. Düzenli sağlık kontrolleri, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, yüksek tansiyonu rutinde kontrol etmek, sağlıklı kiloyu korumak, düzenli egzersiz yapmak, alkol ve sigara kullanımını bırakmak İnme – felçten korunmada kritik yöntemlerdir.

İnme Riski Önlenebilir mi?

Bu risk faktörlerini proaktif bir şekilde anlamak ve ele almak, İnme – felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir, böylece kişinin sağlığını ve refahını koruyabilir. Bu, bilinçli yaşam tarzı seçimleri yapmak ve mevcut koşulları etkili bir şekilde yönetmek için uygun tıbbi destek almakla ilgilidir.

Okumaya Devam Edin: Migren ve İnme Arasında Bağlantı Var mıdır?

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.