İnme -felç, fiziksel ve fonksiyonel yetenekleri olumsuz etkileyen nörolojik bir rahatsızlıktır. İnme – felç hastalarının günlük yaşam kalitelerini olumsuz etkileyen en önemli sebeplerden birisi de İdrar kaçırma problemidir.

İdrar kaçırma problemi, felç hastalarında sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. İnme – felç sonrasında erken dönemde hastaların 1/3 ünde, ilk bir yılın sonlarında ise 1/4 ünde idrar kaçırma problemleri ortaya çıkmaktadır.

İnme – Felç Hastalarında Kaç Tür İdrar Kaçırma Problemi Vardır?

İdrar kaçırma probleminin hepsi aynı tür değildir. Sürekli idrara çıkma isteği, acil idrara çıkma, geceleri daha sık idrar kaçırma, fonksiyonel idrar kaçırma ( tuvalete ulaşamama), strese bağlı idrar kaçırma (gülme,hapşırma, bağırma sırasında), refleks idrar kaçırma (farkında olmadan ani gelişen), taşmaya bağlı idrar kaçırma (mesaneyi boşaltamamaya bağlı olarak mesanenin tam dolup sızıntı yaptığı durumlar) gibi idrar kaçırma türleri vardır. İdrar kaçırmanın türü, hastanın psikolojik ve fiziksel etkilenime bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

İnme – Felç Hastalarında İdrar Kaçırma ve Fizik Tedavi

İnme - felç hastalarında üriner inkontinans

İnme – felç hastaları için en erken dönemde kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon programları oldukça önemlidir. Hastaların etkilenimlerine göre, hastalılarının semptomları da değişmektedir. Hastaların şikayetleri arasında Üriner İnkontinans (İdrar Kaçırma), günlük yaşamı olumsuz etkileyen bir problemdir. Kapsamlı bir fizik tedavi ve rehabilitasyon programında idrar kaçırma problemleri üzerine de çalışılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Olur?

Pelvik Taban Rehabilitasyonu

Pelvik taban rehabilitasyonu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hekimi tarafından pelvik taban fizyoterapistine yönlendirilen hastalara uygulanmaktadır.  İnme  hastalarında pelvik taban kaslarını güçlendirerek üriner inkontinans üzerine çalışılır. Pelvik taban kasları, idrar boşaltımı ve idrar tutma gibi mesane fonksiyonları üzerinde oldukça önemli rol oymar. Hedefe ve amaca yönelik özel pelvik taban egzersizleri ile biofeedback yöntemleri ile hastaların mesane kontrolünü kazandırmayı hedefler.

Mesane Eğitimi

İnme hastalarında mesane eğitimi ile mesane kontrolünün sağlanması hedeflenir. Tuvalete çıkma arasındaki süreyi kademeli olarak arttırarak, planlı idrara çıkma programı oluşturulur. Bunu yaparak İnme – felç hastalarının idrar kontrolünü ve aciliyet durumdunda sızıntının azaltılması engellenir.

Fonksiyonel Hareketlilik Eğitimi

inme - felç tedavisi

İnme hastaları fonksiyonel olarak tuvalete ulaşmada zorlanabilirler. Buda altına kaçırma gibi sorunları beraberinde getirir. Hareketliliğin ve bağımsızlığın gelişmesine yönelik çalışmalar yaparak fonksiyonel yeteneklerin arttırılması ve enduransın kontrolünün sağlanmasını hedefler.

Eğitim ve Yaşam Tarzı Modifiyeleri

İnme hastalarının tuvalete çıkışını düzenlemeye yönelik diyet programları, sıvı yönetimleri desteklenir. Buda hastaların ani idrara çıkma, idrar kaçırma problemlerinin yönetilmesinde yardımcı olan unsurlardan biridir.

Yardımcı Cihazlar

İnme – felç hastalarında gerektiği durumlarda idrar kaçırma sorununu yönetmek adına kateterler, idrar kaçırmaya yönelik pedler gibi aletlerden yararlanılabilir.

İlginizi Çekebilir: İnme Tedavisinde Robotik Rehabilitasyonun Faydaları Nelerdir?

İnme – felç hastalarında fizik tedavi hayati derecede önemlidir. Kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon programları ile İnme hastalarının şikayetlerine ve amaçlarına yönelik çalışılmaktadır. Mesane kontrolü üzerine alanında uzman sağlık profesyonellerinden alınan destekler ile hastaların idrar kaçırma problemi üzerine destek sağlanmaktadır.

 

Okumaya Devam Edin: Pelvik Taban Rehabilitasyonu Nedir?

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.