Yüzyıllardır toplumlara yerleşmiş bir alışkanlık olan sigara kullanımı, uzun süredir sağlık riskleri ile ilişkilendiriliyor. En ciddi sonuçlardan biri, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen İnme – felç riskidir.

Sigara Kullanımı ve İnme Arasındaki Bağlantı Nedir?

Sigara Kullanımı ve İnme Arasındaki Bağlantı Nedir?

Çalışmalar sürekli olarak sigara kullanımı ve  İnme – felç geçirme riskine önemli bir etkisinin olduğunu göstermiştir. İnme –  Felç, beyne giden kan akışının bir kan damarının tıkanması veya yırtılması sebebi ile kan akımının kesintiye uğraması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Toksik kimyasal ve kanserojen madde içeren sigara, ateroskleroz (atardamarların daralması ve sertleşmesi) sürecini hızlandırarak İnme – felç için riskli bir şekilde zemin oluşturmaktadır.

Sigara içeriğinde bağımlılık yapıcı madde olan nikotinin damarları büzme etkileri vardır, bu da kan damarlarının daralmasına ve ardından kan basıncının artmasına neden olur. Yüksek kan basıncı, damar sistemi üzerinde aşırı strese sebep olduğundan, damarlarda hasara ve pıhtı oluşmasına katkıda bulunarak İnme-  felç için iyi bilinen bir risk faktörüdür.

Sigara kullanımı ve ateroskleroz

Ayrıca tütün dumanının toksik bileşenleri arterlerde plak oluşumuna sebep olmaktadır. Kolesterol, yağ ve diğer maddelerden oluşan bu plaklar çözülebilir ve beyni besleyen damarlara giderek damarların tıkanmasına neden olabilir ve beyin damar tıkanıklığına bağlı İnme – felç oluşumunu tetikleyebilir. Sigara kullanımı sadece bu arteriyel plakların oluşumunu teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda vücudun kan pıhtılarını çözme yeteneğini de engelleyerek riski artırır.

Sigara Dumanı ve İnme – Felç Riski

Sigara içmenin tehlikeleri, sigara içen kişinin ötesinde, sigara dumanına maruz kalan kişilere de uzanmaktadır. Sigara içenlerle birlikte yaşayan, sigara içmeyen kişiler İnme –  felç riskiyle karşı karşıya olması, bu alışkanlığın yaygın etkisini vurgulamaktadır.

Sigara Dumanı ve İnme - Felç Riski

Dünya Sağlık Örgütü, sigara dumanına maruz kalmanın yılda 600.000’den fazla erken ölüme yol açtığını ve bunun da İnme – felç için önemli bir rol oynadığını tahmin ediyor.

Sigarayı Bırakmak: İnmeyi Önlemeye Giden Bir Yol

İyi haber şu ki, sigara kullanımını bıraktıktan sonra İnme –  felç riski önemli ölçüde azalmaktadır. Vücudun olağanüstü bir iyileşme yeteneği olduğundan ve sigarayı bıraktıktan birkaç yıl sonra İnme – felç riski de azalmaktadır. Sigara kullanımını bırakmak yalnızca kardiyovasküler sisteme fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlık ve refahı da artırır.

Sigarayı Bırakmak: İnmeyi Önlemeye Giden Bir Yol

Sağlıklı yaşamak için sigara kullanımı ile İnme – felç  arasındaki bağlantı anlamak ve önlem almak oldukça önemlidir. Kanıtlar açık: Sigara kullanımı İnme – felç riskini önemli ölçüde arttırmaktadır ve kardiyovasküler sistemin hassas dengesini bozmaktadır.

Bu ilişkinin anlaşılması, sigarayı bırakmayı amaçlayan, risk altındakilere sebep sunan ve daha sağlıklı yaşamanın önünü açmak için oldukça önemlidir.

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.