Meme kanseri, dünya çapında birçok insanı etkileyen tedavisi zor bir hastalıktır. Meme kanseri tanısı konan bireylerin en büyük endişeleri hastalığın kendisi olsa da, İnme – felç de dahil olmak üzere diğer sağlık problemlerinin de beraberinde ortaya çıkmasıdır. Bu yazımızda Meme kanseri ile İnme – Felç riski arasındaki bağlantıyı ele almış olacağız.

. meme kanseri ve İnme riski

Hormonal Faktörler

Meme kanseri hücreleri sıklıkla progesteron ve östrojen gibi hormonlardan faydalanmaktadır. Hormon tedavisi gibi kanser tedavisine yönelik yaklaşımlar vücuttaki hormon düzeylerini farklılaştırabilir. Bu farklılıklar ile kardiyovasküler sistem etkilenip İnme – Felç geçirme riskinizi arttırabilir.

İlginizi Çekebilir: Genç Yaşta Beyin Kanaması ve İnme Geçirmek

Kemoterapi ve Radyasyon Tedavisi

Meme kanseri ve kemoterapi

Meme kanseri için en yaygın tedavilerden olan kemoterapi ve radyasyon tedavisi kanser hücreleri ile savaşırken kan damarlarına zarar verebilir ve kalbi yorabilir. Bu sebeple potansiyel olarak İnme – Felç geçirme riski artmaktadır.

Kanın Pıhtılaşma Durumu

Tüm kanser tedavilerinde, kanser hücreleri pıhtı oluşmasını arttırabilir. Bu pıhtılar beyne ulaşarak kan akışını engelleyebilir ve İnme – Felç geçirmeye sebep olur. Kanser hastalarında kanın pıhtılaşma riski daha yüksek olduğundan bu durum dikkate alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir: İnme – Felç Neden Olur?

Bu Riskleri Engellemek İçin Ne Yapmalıyız?

Meme kanseri engellenir mi?

Düzenli Sağlık Kontrolleri

Kanser hastalarının, düzenli periyotlar ile sağlık kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Kardiyovasküler değerlendirmeler de dahil olmak üzere altta yatabilecek diğer sağlık problemleri göz önünde bulundurulmalıdır.

  • Kan Basıncının Ölçülmesi
  • Kolestrol seviyesinin takibi gibi faktörleri takip ederek İnme – Felç geçirme riskini tanımlamaya ve yönetmeye yardımcı olur.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Meme kanserinde yaşam tarzı değişiklikleri

Sağlıklı yaşam tarzını hayatınıza entegre ederek İnme – Felç geçirme riskinizi en aza indirmiş olursunuz.

  • Dengeli ve sağlıklı beslenmek
  • Alkol – sigara kullanımını azaltmak
  • Düzenli yürüyüşler gibi aktivitelere katılmak buna örnek olabilir.

İlginizi Çekebilir: 4 Adımda Sağlıklı Yaşam Tarzına Sahip Olun

İlaçlar Ve Tedaviler

Alanında uzman doktorlar yüksek kolestrol ya da yüksek tansiyon düzeyleri gibi önemli risk faktörlerini yönetmek adına tedavinize yeni ilaçlar ekleyebilir. Doktorların vermiş olduğu tedavi planına uyum sağlayarak bu riskleri en aza indirebilirsiniz.

Sağlık Profesyonellerinden Destek Almak

Tedavi süreci boyunca olumlu veya olumsuz tüm süreci rahatça doktorunuza aktarmalısınız. Genel sağlığınızı korumak ve sağlıklı yaşamı sürdürebilmek adına sağlık profesyonelleri tarafından rehberlik almanız İnme – Felç gibi diğer sağlık problemlerini yaşamamanız adına önlem almış olabilirsiniz.

Meme kanseri ve İnme – Felç iki farklı dünya çapında yaygın olan sağlık problemidir ve çeşitli sebepler dolayısıyla birbirleri ile bağlantılı olabilirler. İki rahatsızlığın tedavisi de uzun ve yorucu olsa da düzenli kontroller, sağlıklı yaşam biçimi, erken teşhis gibi bir çok faktörle, hastalığın getirebileceği olumsuz şartların da kontrol altına alınmasını sağlar. Sağlığınız için doktor kontrollerinizi aksatmadan, sağlıklı bir yaşama adım atmanızı tavsiye ederiz.

Okumaya Devam Edin: Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır? Meme Kanseri Belirtileri

 

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.