Beyin hasarı tedavisinde ve diğer nörolojik hastalıkların tedavisinde zaman en önemli parametredir. Hastaların en erken dönemde fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimine başvurmaları gerekmektedir.

Erken dönemde başlanan bir rehabilitasyon programının içeriği de oldukça önemlidir. Her hasta kendi ihtiyaçlarına göre özel oluşturulmuş kapsamlı bir plan içinde tedavi görmelidir. Tedavi gördüğü sağlık kuruluşunun güncel yaklaşımları, nitelik ve nicelikleri, başarı hikayeleri.. gibi bir çok parametre göz önünde bulundurulmalıdır.

Başarılı bir rehabilitasyon sürecinde zamanın yanı sıra alacağınız kapsamlı fizik tedavi de iyileşme sürecini desteklemektedir. Günümüz teknolojisinde robot destekli yaklaşımlar sağlık alanında da etkinliğini sürdürmektedir. Kapsamlı merkezlerde Robotik Rehabilitasyon adı altında hastalara hizmet verilmektedir.

Nitelikli Uzman Kadro

Unutulmamalıdır ki, rehabilitasyon bir ekip işidir. Bu ekipte nitelikli sağlık profesyonelleri ile multidisipliner bir yaklaşımla çalışmaktadır. Kapsamlı rehabilitasyon merkezlerinde bu ekibin içinde:

 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzman Hekimi
 • Fizyoterapist
 • Ergoterapist
 • Dil ve Konuşma Terapisti
 • Solunum Terapisti
 • Rehabilitasyon Hemşiresi
 • Fizik Tedavi Teknikeri
 • Hasta Bakım Personeli gibi pek çok sağlık çalışanı olmaktadır.

en iyi fizik tedavi merkezi

Yüksek nitelikli ve çeşitliliğe sahip sağlık profesyonellerinden oluşan bu ekip ile birlikte planlanan tedaviler bilimin ışığında, hastalara en doğru ve kanıta dayalı tedavilere zemin hazırlamaktadır.

Hastalara uygulanacak en doğru tedavi için fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimi; nöroloji, beyin cerrahisi, kardiyoloji, iç hastalıkları, psikiyatri ve ortopedi başta olmak üzere diğer tüm branş hekimleri ile iletişim halinde olmalıdır. Bu sayede hastaların ihtiyaçlarının en hızlı şekilde karşılanmasını sağlamaktadır.

Alanında profesyonelleşmiş sağlık personelleri bilgilerini güncellemek adına eğitimler almakta ve hastalar ile çeşitli bilgi alışverişi sağlamak adına kurslar, seminerler, eğitimler düzenlemektedir. Gideceğiniz rehabilitasyon merkezinde hastanıza veya size oryantasyon sağlamak da oldukça verimli olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Mucize Organ Beyin Sempozyumu – 3

Gideceğiniz bir sağlık kuruluşunda öncelikle teknoloji ve güncel yaklaşımlar doğrultusunda hastaya verilecek tedavi parametreleri incelenmelidir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında dünya çapında ses getiren, hastalardan çoğu zaman olumlu dönüşler alınan Robotik Rehabilitasyon tedavisini, bu güncel teknolojik cihazlar ile klasik fizik tedavi yöntemlerinin entegrasyonu olarak örnek verebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Yatılı Kapsamlı Fizik Tedavi

Nedir Bu Robotik Rehabilitasyon?

robotik fizik tedavi

Robotik Rehabilitasyon; klasik fizik tedavi ve rehabilitasyon yaklaşımlarının yanında hastalara beynin öğrenme ve iyileşme kapasitesi olarak bilinen “nöroplastisite” temelinde robot desteği sunmaktadır.

Hastalar en erken dönemde fizyolojik gelişimleri için robot desteği ile ayağa kaldırılmakta ve devamında hastanın gelişim ve ihtiyaçları doğrultusunda robotik rehabilitasyon desteğinden faydalanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: İnme – Felç Tedavisinde Robotik Rehabilitasyon

Konforlu ve Samimi Bir Ortam

Hasta dostu bir atmosferde tedavi olmayı kim istemez? Önceliğini hastalarının ihtiyaç ve gereksinimlerine göre planlayan, yatılı fizik tedavi alacak hastaların hijyenik açıdan rahat edip ev konforunda bir ortam hastanın kendisini daha rahat hissetmesini sağlamakla birlikte motivasyonunun artmasını da desteklemektedir.

en iyi felç tedavi merkezi

Etkili İletişim ve İşbirliği

Hastaların tedavisinde ekibin bir parçasıda hastanın kendi yakınlarıdır. Sağlık profesyonelleri ile hasta yakınlarının birlikte yürüteceği bu süreç hastanın alacağı tedavi verimini arttırmaktadır.

Hastaların en önemli ilacı mutluluğu ve motivasyonudur. Bunu arttırmak hem aile yakınlarının hem sağlık profesyonellerinin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biridir.

trafik kazaları ve kafa travması

Hastalarda Oluşabilecek Problemlere Yaklaşımlar

Hastalarda fizyolojik durumlarına göre enfeksiyonlarının kontrol altına alınması, acil durumlarda güvenlik protokollerinin olması hastaların güvenli bir ortamda tedavi görmesi için oldukça önemlidir.

Hastaların tedavi süreçlerinde kapsamlı bir merkezden destek almak, hastaların gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Nörolojik problemi olan, özellikle İnme – Felç gibi beyin hasarına yol açan hastalıklarda yetenek kabiliyetlerinin azaldığı hastalarda tedavi sürecinin en önemli yapı taşı “Sabır” dır.

Hastaların bu süreçte erken dönemde tedavi olmalarına ek:

 • Güvenli bir ortam
 • Güncel tedavi yaklaşımları
 • Nitelikli sağlık profesyonelleri
 • Güncel – teknolojik aletlerden alınan Robotik destek
 • Acil durumlarda ekibin hızlı ve sonuç odaklı olması
 • Sağlık kuruluşunda hastaların başarı hikayelerinin olması.. bir fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde aranması gereken parametrelerdir.

 

yatılı inme tedavi merkezi

İlginizi Çekebilir: 3 Defa Kalbi Durdu, Beyni Oksijensiz Kaldı. Hayata Geri Döndü! Erhan Çakırgöz Başarı Hikayesi