İnme geçirme riskiniz olup olmadığını biliyor musunuz? Hayatınız boyunca herhangi bir dönemde inme geçirip geçirmeyeceğinizi bilmenin kesin bir yolu yoktur. Ancak inme geçirme riskinizin daha yüksek veya daha düşük olduğuna dair bazı işaretler mevcuttur. Üstelik bu risklerin bir çoğunu ortadan kaldırabilir ve böylece inme geçirme riskinizi azaltabilirsiniz!

İnme Geçirme Riskinizi Artıran Faktörler

1. Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyona sahip olmak yani hipertansiyon, inme için en önemli risk faktörlerindendir. Neyse ki ilaçlar, diyet, egzersiz ve yaşam tarzı değişimleri ile bu riski azaltmanız mümkün. Kan basıncınızı 1 hafta boyunca düzenli şekilde takip edin ve notlar alın. Tansiyonunuz normal sınırların üzerinde ise mutlaka doktorunuza başvurun ve tansiyonu kontrol altına alın.

2. Şeker Hastalığı (Diyabet)

Düzensiz kan şekeri, kronik olarak yüksek kan şekeri veya kontrolsüz diyabet, kan damarlarınıza zarar verir ve inme geçirme riskinizi artırır. Diyabet taraması ve uygun tedaviye ulaşmak için doktorunuza danışın. Çoğu zaman yalnızca diyet ve egzersizle; gerektiğinde ise ilaç tedavileri ile kan şekerini düzenlemeniz mümkün.

3. Sigara Kullanımı

Sigara kullanımı, diğer pek çok hastalığa yol açtığı gibi, inme geçirme riskini artıran önemli bir faktördür. Sigara bağımlıları için sigara içmeyi bırakmak zor olabilir, ancak sigarayı bırakmak inmeyi önlemek için kritik bir öneme sahiptir. İyi haber şu ki, bu riske ve sağlığınız üzerindeki diğer zararlı etkilere rağmen, sigarayı bıraktığınızda vücudunuz kendini iyileştirebilir.

4. Hareketsiz Yaşam

Düzenli egzersiz yapmak, inme riskini azaltmak da dahil olmak üzere genel kalp sağlığınızı iyileştirmek için faydalıdır. Uzmanlar haftada 150 dakika egzersiz yapılmasını öneriyor. Haftada 3 gün 50’şer dakika veya 5 gün 30’ar dakika hızlı tempo yürüyüş ve hafif kuvvetlendirme egzersizleri, inme geçirme riskinizi azaltabilir.

5. Yüksek Kolesterol

Yüksek kolesterol, inme için önemli bir risk faktörüdür. Kolesterol seviyelerinizi takip etmek ve uygun aralıkta tutmak, inme ve diğer kardiyovasküler rahatsızlıklar için riskinizi azaltmaya yardımcı olur.

6. Obezite

Obezite; yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve diyabet de dahil olmak üzere diğer inme risk faktörlerine yakalanma ihtimalinizi artırır. Fazla kilolarınızı vermek için atabileceğiniz adımlar inme riskinizi azaltacaktır. Bu nedenle sağlıklı bir diyete geçmeye ve daha fazla egzersiz yapmaya başlamak akıllıca olacaktır.

7. İlaçları Düzenli Kullanmamak

İnme risk faktörlerinin çoğu yönetilebilir. Ancak bu, ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmanızı ve doktor kontrollerinizi aksatmamanızı gerektirir.

8. Kalp Sağlığınıza Dikkat Etmemek

Yürürken veya merdiven çıkarken nefes darlığı ve göğüs ağrısı yaşıyorsanız tıbbi yardım almanız önemlidir. Nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi belirtiler kalbinizi işaret ediyor olabilir. Kalp hastalıkları inme riskini artırır. Bu nedenle kalple ilgili belirtilerde doktora başvurmanız gerekir.

9. Geçici İnmeleri Görmezden Gelmek

Geçici inme veya geçici iskemik atak (GİA) yaşayan çoğu insan, belirtiler kaybolduğunda doktora başvurmayı ihmal eder. Geçici inme yaşayan hastaların ilerde daha şiddetli inme geçirme riski artar. Bu nedenle geçici inme belirtilerini tanımak ve bu durumda acilen doktora başvurmak önemlidir.

Okumaya devam edin : Geçici İskemik Atak Nedir? (GİA)

Referans: verywellhealth.com