İnme – Felç söz konusu olduğunda zaman kavramı çok önemlidir. Bu tıbbi acil durum, beyninizin bir kısmına kan akımının kesilmesi veya azalması durumunda ortaya çıkar ve beyin dokusunun oksijen ve besin almasını engeller.

Beyin hücreleri dakikalar içerisinde ölmeye başlar. İnme, kalıcı beyin hasarına, uzun süreli sakatlığa ve hatta ölüme neden olabilmektedi. Belirtileri anlamak ve ne yapılacağını bilmek, özellikle İnme – felç gelip çattığında ve felcin başlangıcının sinyalini verdiğinde hayati öneme sahiptir.

İnme – Felç Belirtilerini Tanıma

İnme - Felç Belirtilerini Tanıma

İnme semptomlarını hatırlamanın en etkili yolu FAST kısaltmasını kullanmaktır. Bu kısaltma şu anlama gelir:

  • Yüz Sarkması: Yüzün bir tarafı sarkabilir veya uyuşabilir. Yüzün bir tarafının sarkıp sarkmadığını kontrol etmek için kişiden gülümsemesini isteyin.
  • Kol zayıflığı: Bir kol zayıf veya uyuşmuş olabilir. Kişiden her iki kolunu da kaldırmasını isteyin. Bir kol aşağı doğru kayıyor mu?
  • Konuşma güçlüğü: Konuşma geveleyerek yapılabilir veya kişi konuşamayabilir veya anlaşılması zor olabilir. Kişiden “Bugün günlerden Salı” gibi basit bir cümleyi tekrarlamasını isteyin. Cümle doğru şekilde tekrarlanmış mı?, konuşmada güçlük mü var inceleyin.
  • Acil servisleri arama zamanı : Birisi bu semptomlardan herhangi birini gösterirse, semptomlar kaybolsa bile derhal en yakın hastaneye gidin.

İlginizi Çekebilir: İnme ile Karıştırılabilecek Durumlar

Felç Geçirdiğinizi Hissediyorsanız Bunları Yapabilirsiniz

inme - felç belirtileri nelerdir inme nasıl anlaşılır

Aniden kendinizi İnme -felç belirtileri yaşarken bulursanız, atmanız gereken acil adımlar şunlardır:

  • Belirtileri Görmezden Gelmeyin: Belirtiler dalgalanıyor veya kayboluyor gibi görünse de ciddi bir durumun işareti olabilir.
  • Yardım Çağırın: Yapabiliyorsanız derhal acil durum numaralarınızı arayın. Konuşamıyorsanız, mümkün olan her şekilde yakınınızdaki birinin dikkatini çekmeye çalışın.
  • Sakin ve Hareketsiz Kalın: Panik kan basıncınızı artırabilir ve durumu daha da kötüleştirebilir. Mümkünse güvenli bir yerde oturun veya uzanın ve tıbbi yardım bekleyin.
  • Zamanı Not Edin: Eğer yapabiliyorsanız belirtilerinizin ilk ortaya çıktığı zamanı not edin. Bu bilgi sağlık hizmeti sağlayıcılarının size en uygun tedaviyi belirlemesi için önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Felç Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Felç Önlenir mi?

Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, obezite ve sigara kullanımı gibi inme risk faktörlerinizi anlamak ve önlemek hayati önem taşır. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek İnme – felç riskinizi önemli ölçüde azaltabilir. Ek olarak, etrafınızdakileri İnme – felç belirtileri ve ne yapılması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak zamandan tasarruf etmenizi ve en sonunda hayat kurtarmanızı sağlayabilir.

İnme - Felç Önlenir mi?

İnme, acil müdahalenin iyileşme ile kalıcı hasar arasındaki fark anlamına gelebileceği kritik bir tıbbi acil durumu temsil etmektedir. Belirtileri erken tanımak ve HIZLI hareket etmek, kendiniz veya belirtileri gösterdiğini gözlemlediğiniz biri için mümkün olan en iyi sonucu elde etmenize yardımcı olabilir.

Okumaya Devam Edin: İnme Risk Faktörleri Nelerdir?

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.