Diyabet, kan şekerinin yükselmesi ile karakterize kronik bir rahatsızlıktır. Diyabet, dünya çapında bir çok  insanı etkilemektedir. Ayrıca kardiyovasküler problemlerle birlikte görülme olasılığı da yüksektir. Buna bağlı olarak İnme-Felç riski de artmış olur.  Bu yazıda Diyabet ile İnme – felç riski arasındaki bağlantıyı incelemiş olacaksınız.

Diyabet ve İnme Arasındaki Bağlantı Nedir?

Araştırmalar sürekli olarak diyabet ile İnme – felç riski arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Diyabetli bireylerin İnme – felç geçirme olasılığı, bu durumu olmayanlara göre en az iki kat daha fazladır. Bu artan risk ile diyabetin,  kan damarları, kardiyovasküler sistem ve diğer fizyolojik problemler üzerindeki etkisi oldukça fazladır.

Diyabet ve İnme riski

Diyabet ve Kan Damarları Üzerindeki Etkisi Nedir?

Diyabet ve Kan damarları

Diyabet, damarların içinde plak birikmesi nedeniyle arterlerin daraldığı ve sertleştiği ateroskleroz olarak bilinen bir duruma yol açabilir. Diyabetli bireylerde bu süreç hızlanır ve beyni besleyen arterleri tıkayarak İnme -Felç oluşumuna yol açabilecek kan pıhtılarının oluşma olasılığı artar. Ayrıca diyabet, küçük kan damarlarının işlevini de bozarak kan akışını bozabilir ve İnme – felç riskini daha fazla tetikleyebilir.

İlginizi Çekebilir: İnme – Felç Belirtileri Nelerdir?

Diyabet’in Kardiyovasküler Sisteme Etkisi Nedir?

 Diyabet’in Kardiyovasküler Sistem

İnme için bağımsız risk faktörleri olan hipertansiyon ve yüksek kolesterol düzeyleri gibi bir dizi kardiyovasküler komplikasyonla ilişkilidir. Yüksek kan basıncı atardamarları zorlayabilir, onları hasara karşı daha zayıf hale getirebilir ve İnme – felç geçirme riskini artırabilir. Diyabet, kolesterol seviyelerini olumsuz yönde etkileyerek, İnme – felci tetikleyebilecek plakların oluşumunu tetikleyebilir ve bununla birlikte beyin damarlarında tıkanıklığa bağlı İnme – felç riski artmış olur.

Diyabet’in Diğer Risk Faktörlerine Etkisi

Şeker - Felç arasındaki ilişki

Diyabet, kan damarları ve kardiyovasküler sistem üzerindeki doğrudan etkisinin ötesinde diğer inme risk faktörleriyle de etkileşime girer. Örneğin, diyabetli bireylerde sıklıkla obezite ve fiziksel aktivitenin azalması gibi eşlik eden problemler bulunur ve bunlar İnme – felç riskini arttırabilir. Bu faktörlerin yaşam tarzı değişiklikleri ve uygun kan şekeri yönetimi yoluyla kontrol edilmesi, İnme – felç riskinin azaltılmasında hayati öneme sahiptir.

Diyabete Bağlı İnme – Felç Riski Nasıl Azaltılır?

Diyabet ve egzersiz

Diyabet ve İnme – felç arasındaki ilişki göz önüne alındığında, etkili önleme ve yönetim stratejileri önemlidir. Sık sık kan şekerinin kontrol edilmesi, kan basıncının ve kolesterol düzeylerinin düzenli olarak izlenmesi, düzenli fiziksel aktivite ve dengeli – sağlıklı beslenmeyi içeren sağlıklı bir yaşam tarzı, diyabetli bireylerde felç riskini önemli ölçüde azaltabilir.

İlginizi Çekebilir: İnme Riski Oluşturan Durumlar Nelerdir?

Ayrıca diyabetle ilişkili komplikasyonların erken teşhisi ve tedavisinde, İnme- felç önleme çabalarını daha da artırabilir.

Diyabet ve İnme

Kan damarları, kardiyovasküler sistem ve diğer faktörler üzerindeki etkisi nedeniyle İnme – felç riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Bu faktörlerin anlaşılması, diyabet yönetiminde sağlıklı yaşam tarzı düzenlemelerinden tıbbi müdahalelere kadar alınabilecek önlemlerin önemi oldukça fazladır. Diyabetli bireyler bu faktörleri kapsamlı bir şekilde inceleyerek İnme – felç geçirme riskini azaltabilir ve genel kardiyovasküler sağlığı geliştirebilirler.

Okumaya Devam Edin: Aerobik Egzersizler ve İnme – Felç Üzerine 5 Etkisi

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.