Kronik Nöropatik Ağrı İnme hastalarının bir kısmını etkilemektedir. Dünya çapında engelliliğin önde gelen sebeplerinden biri olan inme, hayatta kalanların önemli bir kısmını etkileyen kronik nöropatik ağrı da dahil olmak üzere çok çeşitli komplikasyonlara sebep olabilir.

Kronik Nöropatik Ağrı, yoğunluğu ve kalıcı doğasıyla bilinen bu tür ağrı, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir, günlük aktiviteleri ve rehabilitasyonu daha zorlu hale getirebilir. Bu yazımızda inme sonrası kronik nöropatik ağrının ardındaki sebepleri ve mekanizmaları sizler için derledik.

Kronik Nöropatik Ağrı İnme Hastalarında Neden Olur?

Ağrının Arkasındaki Mekanizma

Genellikle “inme sonrası ağrı” veya “inme sonrası merkezi ağrı(CPSP) olarak adlandırılan inme sonrası nöropatik ağrı, vücut dokularının yaralanmasından değil, sinir sisteminin kendisinin hasar görmesinden kaynaklanır.

İnme, beynin ağrı da dahil olmak üzere duyusal bilgilerin işlenmesinden sorumlu yollarını bozarak anormal duyumlara yol açar. Bu yanlış yorumlama, bireylerin inmeden doğrudan etkilenmemiş olabilecek bölgelerde ağrı yaşamasına sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir: Nöropatik Ağrı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik Nöropatik Ağrı Neden Olur?

Kronik Nöropatik Ağrı Neden Olur?

  • Talamik Ağrı Sendromu : İnme sonrası nöropatik ağrının en yaygın sebeplerinden biri, duyusal algı ve ağrı modülasyonunda önemli bir rol oynayan talamusun hasar görmesidir. İnme, talamusu etkilediğinde yoğun ve bazen zayıflatıcı ağrıyla karakterize edilen talamik ağrı sendromuna yol açabilir.
  • Kortikal ve Subkortikal Vuruşlar : Beynin korteksini veya korteks altı yapılarını etkileyen vuruşlar da nöropatik ağrıya yol açabilir. Beynin bu alanları dokunma, basınç ve ağrının yorumlanmasında rol oynamaktadır. Buradaki hasar, farklı bir uyaran olmadan algılanan ağrıya sebep olabilir.
  • Omurilik Tutulması : Daha az yaygın olmasına rağmen, omuriliği etkileyen inme normal ağrı yollarını bozarak nöropatik ağrıya yol açabilir. Bu tür ağrı farklı şekilde ortaya çıkabilir ve sıklıkla vücudun daha geniş bölgelerini etkileyebilir.
  • Nöroplastik Değişiklikler : İnmeden sonra beyin, nöroplastisite olarak bilinen bir süreç olan kendini onarmak ve yeniden yapılandırmak amacıyla değişikliklere uğrar. Ancak bu değişiklikler bazen ağrı sinyallerini yanlış yorumlayan anormal sinir bağlantılarının gelişmesine yol açarak kronik nöropatik ağrıya katkıda bulunabilir.

İlginizi Çekebilir: Nöroplastisite / Beyin Kendini Yeniler mi?

Yönetim Stratejileri Nelerdir?

İnme Sonrası Konuşma Bozukluğu

İnme sonrası kronik nöropatik ağrının yönetimi, farmakolojik tedaviler, fizik tedavi, psikolojik destek ve bazı durumlarda nöromodülasyon tekniklerini içeren multidisipliner bir yaklaşımı içerir. Antikonvülsanlar ve antidepresanlar gibi ilaçlar, beynin ağrı sinyallerini işleme biçimini değiştirerek nöropatik ağrının yönetilmesinde etkili olabilmektedir.

Fizik tedavi ve iş uğraşı terapisi, hareketliliğin ve fonksiyonun iyileştirilmesinde, potansiyel olarak zamanla ağrının azaltılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bilişsel-davranışçı terapiyi de içeren psikolojik destek, bireylerin kronik ağrının duygusal ve psikolojik etkileriyle başa çıkmalarına yardımcı olabilir.

İnme sonrası kronik nöropatik ağrı, sinir sistemi hasarından kaynaklanan bir durumdur. Nedenlerini anlamak, etkili tedavi stratejileri geliştirmek ve sonuçta İnme hastalarının yaşam kalitesini iyileştirmek için oldukça önemlidir.

Okumaya Devam Edin: İnme Hastalarında Omuz Ağrısı Neden Olur?

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.