İnmenin, her yıl milyonlarca insanı etkileyen, dünya çapında sakatlık ve ölümün önde gelen nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir. Beynin bir kısmına kan akımının kesintiye uğradığında veya azaldığında, beyin dokusunun oksijen ve besin alması engellendiğinde ortaya çıkarlar.

Beyin hücreleri dakikalar içinde ölmeye başlar. İnmenin yıkıcı sonuçları olabilir ve iyileşen hastalar çeşitli komplikasyonlarla karşı karşıya kalabilmektedir.

Bu potansiyel komplikasyonları anlamak, bunların hastanın iyileşmesi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini yönetmeye ve hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu yazımızda inmenin beş yaygın komplikasyonunu sizler için derledik.

İlginizi Çekebilir: 4 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzına Sahip Olun

inmenin

  • Bilişsel Bozukluklar : İnme geçiren kişilerin karşılaştığı en önemli zorluklardan biri bilişsel bozukluktur. Bu, hafıza, dikkat, mekansal farkındalık, dil ve problem çözme ile ilgili zorlukları içerebilir. Bilişsel bozukluklar, İnme geçirenler arasında, etkilenen beynin alanına ve kapsamına bağlı olarak farklılıklar gösterir. Bilişsel ve mesleki terapiyi de içeren rehabilitasyon terapileri, zaman içinde bu bozuklukların iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

 

  • Fiziksel Engellilikler : İnme hastalarında sıklıkla motor kontrolünü etkiler ve vücudun bir tarafında felce veya zayıflığa (hemipleji) yol açar. Bu, kişinin yürüme, giyinme veya bağımsız olarak yemek yeme gibi günlük aktiviteleri gerçekleştirme yeteneğini önemli ölçüde etkileyebilir. Kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, hayatta kalanların mümkün olduğunca fazla hareket ve bağımsızlığa kavuşmasına yardımcı olmak açısından çok önemlidir.

 

  • Konuşma ve Dil Sorunları : İnmenin, iletişim yeteneğini etkileyen bir bozukluk olan afazi yaşar. Afazi konuşma, anlama, okuma ve yazmayı olumsuz etkileyebilir. Şiddeti, felçin beyindeki konumuna ve kapsamına bağlıdır. Dil ve Konuşma Terapisi iyileşmeye yardımcı olabilir ve bireylerin iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.

 

  • Duygusal Değişiklikler : İnme sonrasında duygusal rahatsızlıklar yaygındır. Hayatta kalanlar depresyon, kaygı, hayal kırıklığı, öfke ve kayıp hissi dahil olmak üzere çok çeşitli duygusal değişiklikler yaşayabilir. Bu duygular, felçten kaynaklanan önemli yaşam değişikliklerine ve zorluklara verilen normal tepkilerdir. Danışmanlık, destek grupları ve bazen ilaç tedavisi bu duygusal değişikliklerin yönetilmesine yardımcı olabilir.

 

  • İkinci İnmenin Riski ve Diğer Sağlık Komplikasyonları : İnme hastalarında ikinci bir İnme geçirme riski yüksektir. Genellikle hareket kabiliyetinin azalması nedeniyle enfeksiyonlar (özellikle zatürre), derin ven trombozu ve idrar yolu enfeksiyonları gibi başka sağlık komplikasyonları da ortaya çıkabilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı, dikkatli izleme ve risk faktörlerini yönetmek için kullanılan ilaçlar da dahil olmak üzere tedavi planlarına bağlılık, başka bir İnme ve diğer sağlık komplikasyonlarının önlenmesinde kritik öneme sahiptir.

İlginizi Çekebilir: Stresle İnme Arasındaki 5 Temel İlişki

İnmenin komplikasyonları

İnmenin, tıbbi tedavi, rehabilitasyon ve aile ve arkadaşların desteğini de içeren multidisipliner bir yaklaşımı içeren zorlu bir yolculuktur. İnmenin yaygın komplikasyonlarını anlamak ve ele almak, sonuçları önemli ölçüde iyileştirebilir ve hayatta kalanların yaşam kalitesini artırabilir.

Okumaya Devam Edin: İnme Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.