İnme, beyne giden kan akımında ani bir kesinti olduğunda ortaya çıkan ve beyin hücrelerine zarar veren tıbbi acil bir durumdur. İnmeden kurtulmak önemli bir başarıdır fakat İnme hastaları farklı sağlık sorunlarının riski altında olabilir. Genel sağlıklarının sağlık profesyonelleri tarafından düzenli olarak  yönetilmesinde rutin tıbbi destek oldukça önemlidir.

Kalp – Damar Hastalıkları

Felç hastalarının rehabilitasyon süreçleri başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra İnme hastalarını endişelerinden sorulardan biri, yüksek kardiyovasküler komplikasyon gelişme riskidir.

Kalp - Damar Hastalıkları

Yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol gibi İnme geçirme riskini arttıran faktörler aynı zamanda kalp – damar hastalığı gelişme olasılığını da artırabilir. Bu risk faktörlerinin düzenli olarak kontrolü ve yönetimi, daha fazla sağlık problemi gelişme riskini önlemek için önemlidir.

İnme ve Derin Ven Trombozu (DVT)

İnme hastalarında genellikle bacaklarda kan pıhtılarının oluştuğu bir durum olan derin ven trombozu (DVT) gelişme riskinde artış olabilir. İnme – Felç sonrasında hareket kabiliyetinin azalması bu pıhtıların gelişime riskini arttırabilir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hekimleri, Kardiyologlar, Kalp – Damar Cerrahları sıklıkla kan sulandırıcı ilaçlar reçete eder veya DVT riskini azaltmak için fiziksel aktivite önerebilirler.

Bilişsel Bozukluk ve Demans

Felç hafızayı, düşünmeyi ve genel bilişsel işlevi etkileyebileceğinden, bilişsel bozukluk oluşması felç hastaları ve yakınları için başka bir endişe kaynağıdır. Ek olarak, felç hastalarının ileriki yaşamlarında demans gelişme riski de yüksek olabilir.

Bilişsel Bozukluk ve Demans

Düzenli bilişsel değerlendirmeler ve bilişsel rehabilitasyon gibi desteklerle bilişsel gerilemenin yönetilmesine ve ilerlemesinin yavaşlatılmasına yardımcı olabilmektedir.

Depresyon ve Duygusal Psikolojik Problemler

Depresyon ve Duygusal Psikolojik Problemler

İnmenin psikolojik etkisi hafife alınmamalıdır. felç hastalarının çoğu, olayın yaşamı değiştiren doğası sebebi ile depresyon ve anksiyete yaşamaktadır. Ruh sağlığının ele alınması genel refah için çok önemlidir ve sağlık hizmeti sağlayıcıları genellikle duygusal zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olmak için danışmanlık, destek grupları veya ilaç tedavisi önermektedir.

İlginizi Çekebilir: Güçlü Kemikler İçin 5 Etkili Besin Kaynağı

Kemik Sağlığı

Felç sonrasında azalan hareketlilik ve fiziksel aktivite, kemik sağlığıyla ilgili problemlere yol açabilir. Kemiklerin zayıflamasıyla karakterize bir durum olan osteoporoz endişe kaynağı olabilir. Yeterli kalsiyum ve D vitamini alımı, düzenli egzersizlerle birlikte kemik yoğunluğunun korunmasına ve kırıkların önlenmesine katkıda bulunabilir.

İnme hastalarının çeşitli hastalıklara karşı artan riskle karşı karşıya kalması, devam eden tıbbi bakımın, yaşam tarzı değişikliklerinin ve düzenli kontrollerin önemini vurgulamaktadır.

inme hastaları

Sağlık profesyonelleri, hasta bakıcıları, hasta yakını ve İnme geçiren kişi arasındaki işbirlikçi çabalar, bu hastalık risklerinin ele alınması ve felç sonrası daha yüksek bir yaşam kalitesinin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Düzenli takip ve proaktif müdahaleler, İnme geçiren kişilerin karşılaşabilecekleri potansiyel zorluklara rağmen daha sağlıklı, tatmin edici bir yaşam sürmelerini destekleyebilir.

Bu makale İstanbul Rehabilitasyon Akademisi Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.