Alter G – Yerçekimsiz Yürüme Bandı

 

Yürüme basit gibi görünse de zor bir iştir. Sağlıklıyken bunu neredeyse hiç düşünmeyiz. Sadece gitmek istediğimiz yeri belirler ve yürürüz. Oysa ufak bir rahatsızlık bile yürümeyi zorlaştırabilir. Ağır hastalıklar ise bizi günler ve haftalar boyunca yataktan kalkamaz hale getirebilir. Örneğin trafik kazası, spor yaralanması veya ortopedik bir ameliyat sonrası ağrı nedeniyle bacağımıza yük veremeyebiliriz. İnme, travmatik beyin hasarı gibi nörolojik sorunlarda ise kaslarımızı istediğimiz gibi kontrol edemeyiz ve vücudumuzdan gelen duyu sinyallerini algılamamız bozulabilir. Obezite gibi kronik sorunlar da hareketliliğimizi kısıtlayabilir.

Hareketsizliğe bir defa yakalanınca kendi kendini besleyen negatif bir döngü oluşur. Hareketsizlik kas erimesi ve kilo almaya yol açar, kaslar zayıflayıp vücut hantallaştıkça ise hareket etmek daha da güçleşir. Böyle durumdaki bir kişi keşke tüy kadar hafif olsaydım diye hayıflanabilir. Aslında bu mümkündür. Fizik tedavi ve rehabilitasyon bahsettiğimiz kısır döngüyü kırmanın çeşitli araçlarına sahiptir. Havuz içinde yapılan egzersizlerde vücut ağırlığını azaltmak için suyun kaldırma gücünden yararlanılır. Vücut ağırlığı destekli yürüme bandında askı sistemi kullanılır. Robotik dış iskelette ise yükü vücuda giyilen bir cihaz alır. Bunların yanında Alter G de yerçekiminin etkisini azaltmak için kullanılan yöntemlerden biridir.

Alter G Nedir?

Alter G Treadmill veya Türkçe ismi ile yerçekimsiz yürüme bandı ilk defa NASA astronotlarının eğitimleri için geliştirilen diferansiyel hava basıncı teknolojisini kullanan bir cihazdır. Bu cihazla yerçekiminin etkisi azaltılır, kişinin ağrısız şekilde harekete döndürülmesi sağlanır, iyilik hali ve performansı arttırılabilir. Alter G’de pozitif hava basıncı ile vücuda etki eden yerçekimi kuvveti azaltılır. Erken dönemde yürüme hareketlerine başlanabilir. Kişi düşme korkusundan kurtulur, dikkatini yürümeye verir. Hastanın kasları güçlendiği gibi kendine güveni yükselir.

Alter G yerçekimsiz yürüme bandı ortopedik bir yaralanma veya ameliyat sonrası ağrı çeken hastalarda, inme, travmatik beyin hasarı gibi bir nörolojik sorunun iyileşme sürecindeki kişilerde, obezite gibi kronik hastalıklar nedeniyle yürüme güçlüğü çekenlerde kullanılabilir.

Alter G’nin Avantajları

  1. Vücut ağırlığının %100’ünden %20’sine kadar değişen bir aralıkta %1’lik hassasiyetle ayarlanmasına izin verir. Böylece düşük etkide, ağrısız egzersizler yapılabilir.
  2. Kullanılan teknoloji ile normal yürüme ve koşma biyomekaniği sağlanabilir. Yerçekimini azaltmak için kullanılan daha eski yöntemler olan su içi egzersizler (hidroterapi) ve askı sistemlerinden daha iyidir. Suyun gösterdiği direnç ve askı sisteminin kısıtlayıcılığı yürüme mekaniğini normale göre değiştirir.
  3. Yürüme verilerini gerçek zamanlı olarak sağlar, video ile monitörizasyon yapar. Kişinin canlı aldığı geri bildirim yürüyüşünü geliştirmesini hızlandırır.
  4. Düşmeye karşı koruyan güvenli bir ortam sağlar.
  5. Eklem hareket açıklığını arttırır, daha geniş hareketlere imkan sağlar, kaydedilen objektif parametrelerdeki iyileşme motivasyonu arttırır.
  6. Yürüme ve koşma başta olmak üzere denge, kuvvet ve dayanıklılığı arttıran egzersizler yapılabilir.
  7. Kullanımı kolaydır, hasta uyumu ve tedaviye devam oranı yüksektir.

Kullanıldığı Durumlar

Nörolojik Hastalıklar

İnme, travmatik beyin hasarı, kısmi (inkomplet) omurilik yaralanması, parkinson hastalığı, serebral palsi ve diğer pek çok nörolojik sorunda kullanılabilir. Düşme riskinin olmadığı güvenli bir ortamda kişi ayakta durma ve yürüme gibi fonksiyonel aktiviteleri bol tekrarla yapabilir. 

Ortopedik Hastalıklar

Kırık, ön çapraz bağ tamiri, kalça ve diz eklem protezi, aşil yaralanması ve tamiri, menisküs tamiri ve daha pek çok ortopedik problem sonrası kullanılabilir. İyileşmekte olan hassas dokular korunarak harekete ve yük vermeye daha çabuk başlanabilir. Ağrısız egzersiz yapılabilir.

Obezite ve Kronik Hastalıklar

Diyabet, periferik arter hastalığı, romatizma, osteoartrit, obezite gibi hastalıklarda kullanılabilir. Kondüsyon eksikliği, obezite veya başka kısıtlayıcı faktörlerin egzersize başlamayı zorlaştırıcı etkisini azaltır. Kişi sağlıklı olmanın nasıl hissettirdiğini tecrübe eder. Uzun dönemli hedeflere ulaşabilmek için kademeli olarak yükün arttırıldığı bir eğitim programı yapılmasını sağlar.