Hakkımızda

Eğitimlerimiz

İnme İle Mücadelede Tele-Terapi Günleri

Beynin damarsal sorunlara bağlı ani gelişen hasarına tıp dilinde “inme” denir. İnmede, beyindeki kan dolaşımının kesintiye uğramasıyla beyin dokusu hasar görür. İnmeye sebep olan damarsal sorunlar beyni besleyen damarların tıkanması, beyne giden damarlara pıhtı atması veya beyin kanaması olarak tanımlanabilir.

Felç ise, beyin hasarının sonucu olarak vücudun bir tarafında, el-kol ve bacaklarda hareket, duyu ve güç kaybı yaşanması durumudur. İnme sonucunda kişinin bir vücut yarısında tam felç veya kısmi felç gelişebilir. Kişi etkilenen tarafını hiç hareket ettiremeyebilir veya kısmen hareket ettirebilir. Bu durum, inmenin şiddeti ve beyinde etkilediği bölgeye bağlıdır.

Halk arasında genellikle “felç” kelimesi “inme” kelimesi ile eşanlamlı olarak da kullanılır. Felç ve inme kelimeleri birbirinin yerine kullanıldığı için felç ve inme aynı şey mi sorusu sık sık sorulmaktadır. Ancak aslında inme primer olay, felç ise inme hastalığının bir sonucudur.

 

İnme (felç) hastasının fizik tedavi süreci mümkün olduğunca erken başlamalı ve hastalar belirli aralıklarla ömür boyu izlenmelidir. Bizde bu amaçla İstanbul Rehabilitasyon Akademisi olarak taburcu ettiğimiz hastalarımız ve evinde de rehabilitasyon sürecine devam etmek isteyen hastalarımızın ömür boyu yanlarında olduğumuzu göstermek amacıyla online “Tele-Terapi Günleri” adlı programı düzenleme kararı almış bulunmaktayız.

Prof. Dr. Engin Çakar başkanlığında gerçekleştireceğimiz bu oturum İnme Ve Beyin Hasarı Sonrası Felçle Mücadelede, hastaların beden farkındalığı ve yaşam motivasyonunu artırmak amacıyla düzenlenmiştir.

Doktorlarımız

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Engin ÇAKAR

İnme ve Beyin Hasarı Rehabilitasyon Merkezi Bölüm Başkanı

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Algoloji, Elektrodiagnostik Nöroloji alanlarında uzman olan Prof. Dr. Engin ÇAKAR inme ve beyin hasarı tedavisinde 20 yılı aşkın tecrübeye sahiptir. Şişli Memorial Hastanesinde İnme ve Beyin Hasarı Robotik Nörorehabilitasyon Merkezi Bölüm Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

Yrd. Doç. Dr. İlknur Saral

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı olup bu alanda uluslararası eğitimler almış ve klinik çalışmalarını yoğun olarak bu alanlarda devam ettirmektedir. Akademik kariyerine halen Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde devam etmekte olup, klinik çalışmalarını Memorial Şişli Hastanesinde sürdürmektedir.

Dr. Engin SARIGÖZ

Palyatif bakım alanındaki klinik tecrübesiyle halen Şişli Memorial Hastanesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Sorumlu Kat Hekimi olarak görevine devam etmektedir.

Klinik Koordinatörü Nur AŞIK

T.C. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Paramedik bölümünü ve Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünü bitirmiştir. Halen Şişli Memorial Hastanesi’nde görevine devam etmektedir.

Terapistler

7 Ekim - İnme Sonrası
Bütünsel Egzersiz Uygulamaları

Fzt. MSc. Yasemin Tuğçe YAYLA

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü lisans programını bitirip, Üsküdar Üniversitesi'nde Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Halen Şişli Memorial Hastanesi'nde görevine devam etmektedir.

Fzt. Selin BOZKURT

İstanbul Kent Üniversitesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü lisans programını bitirmiştir. Halen Şişli Memorial Hastanesi'nde görevine devam etmektedir.

14 Ekim - Ritim ve Müzik
Terapi Uygulamaları

Fzt. Yusuf SARIÇAN

İstanbul Üniversitesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü lisans programını bitirip, Üsküdar Üniversitesi'nde Yüksek Lisan eğitimine devam etmektedir. Halen Şişli Memorial Hastanesi'nde görevine devam etmektedir.

Fzt. Sena Nur ALPASLAN

Okan Üniversitesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü lisans programını bitirip, Okan Üniversitesi'nde Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Halen Şişli Memorial Hastanesi'nde görevine devam etmektedir.

20 Ekim - İnme Sonrası Bir Ergoterapi
Değerlendirmesi: Çizim Çalışması

Erg. Aybüke ORÇAN

Medipol Üniversitesi, Ergoterapi bölümü lisans programını bitirip, Medipol Üniversitesi'nde Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Halen Şişli Memorial Hastanesi'nde görevine devam etmektedir.

Ftt. Uğurcan ERTOPRAK

Biruni Üniversitesi, Fizyoterapi Teknikerliği bölümü ön lisans programını bitirmiştir. Halen Şişli Memorial Hastanesi'nde görevini devam etmektedir.

28 Ekim - Nefes Temelli
Beden Farkındalığı Egzersizleri

Fzt. MSc. Zeynep Ece ÖNDEŞ

Bahçeşehir Üniversitesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü lisans programını bitirip, Bahçeşehir Üniversitesi'nde Yüksek Lisan eğitimini tamamlamıştır. Halen Şişli Memorial Hastanesi'nde görevine devam etmektedir.

Fzt. Halime GÜN

İstanbul Üniversitesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü lisans programını bitirmiştir. Halen Şişli Memorial Hastanesi'nde görevine devam etmektedir.

*Katılım tamamen ücretsiz olup her hafta gerçekleştirilecek olan sempozyum kontenjan sayısı 10 ile sınırlıdır.

KONTENJAN ÖNCELİĞİ:

*İnme  ve Beyin hasarı gibi sinir sistemi hasarına bağlı olarak gelişen hastalıklar sonucunda felç geçiren ve felç tedavisi gören bireyler ve yakınları.

Tele-Terapi Günlerine Katılmak İçin;

7-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan Terapi Günlerinize katılmak için
0 542 215 80 80 numaraya ulaşabilirsiniz