Skip to content

Paralysis-Stroke, Brain Injury and Robotic Treatment Center

Istanbul Rehabilitation Academy, has determined all the treatments related to the treatment of paralysis and stroke prevention that may occur as a result of diseases related to the brain and nervous system as its specialty.

Treatments

Treatment of Stroke (Paralysis)

Cerebral Bleeding, Cerebral Vascular Occlusion, Blood Clot in the Brain

Inpatient Physical Therapy

Individualized comprehensive treatment program, 24/7 medical supervision

Treatment of Brain Injury

Comprehensive physical therapy in traumatic and non-traumatic brain injuries

Treatment After Brain Tumor

Comprehensive physical therapy for the injuries occurring after the operation.

View Our Clinic

How Do We Operate?

In our fully-equipped clinic, where the treatment methods of latest technology are used by our expert team, special treatment programs tailored for the conditions and requirements of the patients are administered. During the treatment process, we take good care of our patients and follow-up their improvement, sharing them with their relatives. We act like a big family together and ensure that they return to their social lives.

They Made It, You Can Make It, Too!

You can witness the experiences of our patients related to their recovery and returning to normal life after presenting to our clinic with complaints such as stroke, cerebral hemorrhage, clot in the brain, cerebral vascular occlusion, cerebral edema, brain injury and loss of function after brain tumor surgery.

Specialist Physician Support in All Required Areas

In order to treat the existing or potential medical risks in patients, evaluations are made and common treatment strategies are determined by the specialist physicians of neurology, neurosurgery, internal medicine, cardiology, infectious diseases, chest diseases and otorhinolaryngology. We also strive for ensuring the recovery of the mental and physical health of our patients as much as possible.

Healthcare Service in International Standards

Thanks to the trust earned over the years, patients from the European, Asian and African countries including Turkey, Germany, Britain, the Netherlands, Romania, Bulgaria, Azerbaijan, Georgia, Qatar, Bahrain, Kuwait, Saudi Arabia, Algeria, Morocco and Libya are treated successfully.

0
People Who Survived with Neurorehabilitation
0 +
Average Number of Sessions per Day for Inpatients
0 +
Total Number of Sessions Administered in 1 Year in Our Clinic

Meet Our Team

Our experienced team of specialists, which consist of a physical therapy and rehabilitation specialist, a clinical follow-up and emergency response physician, physiotherapist, an occupational therapist, a physical therapy technician, a rehabilitation nurse, a speech and swallowing therapist, a respiratory therapist and a psychologist, closely take care of the patients.

From our patients Valuable Remarks

zehra-guler-doktor-fizik-150x150-1

"Emekleriniz için binlerce teşekkür ederiz. Bizi de ayağa kaldırdınız. Verdiğiniz enerji tedavinin en önemli bölümü. Hizmet kalitesi yüksek ekibinize de ayrıca teşekkür ederiz. Sağlık hepimizin önceliği olmalı."

Zehra Güler
neslihan-arici-doktor-fizik-150x150

"Annemin ayakta olmasını size borçluyuz. Hayatımızın en zor dönemlerinde her zaman bizim yanımızda oldunuz. Emekleriniz ve desteğiniz için binlerce teşekkür ederiz. Sevgi ve saygılarımızla."

Neslihan Arıcı
deniz_celik_doktor_fizik-e1552663765649-150x150-128x84

"Benim ayağa kalkmamı ve umutlanmamı sağlayan Engin Hoca ve tüm ekibine bugüne kadar göstermiş oldukları güleryüze, özveriye, emeğe gönülden teşekkürler."

Deniz Çelik
ist_rehab_yorum

"Prof. Dr. Engin Çakar’a profesyonel ve güler yüzlü bir ekip hazırladığı ve sürekli daha verimli hale getirip, hastalara şifa olan bir merkezi oluşturduğundan dolayı; ve tüm rehabilitasyon ekibinin moralimizi yüksek tuttukları ve iyileşmeme katkılarında dolayı özellikle 8 aydan beri benimle birebir ilgilenen fizyoterapist Zeynep Ece Öndeş’ e teşekkür ederim."

Ferhat Taşkıran
aynur

"Tedavi sonucunda ayağa kalkıp neredeyse koşar adımlarla yürüyenler (ki 73 yaşındaki eşim, üstelik aort protez kapaklı, onlardan biri) ,bizim 9 ay hastane + 10 ay dışarıdan tedavi sürecimizde gözlemlediğimiz kadarıyla, yürüyemeyenlerden kat be kat daha fazla. Çok sabırlı olmak, ailenin katılımcı olması, önerdiğiniz gibi son derece değerli ve tecrübeyle sabit. Enerjiniz bol, yolunuz açık olsun. İyi ki varsınız!"

Aynur Meriç

Our Business Partners